Marzec obfituje dla mnie w szkolenia. Wspólnie z HR-owcami z różnych regionów Polski rozmawiam m.in.  o kanałach social media, które warto wykorzystać w codziennej pracy. Podczas każdego takiego spotkania, mogę być pewna, że znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która stwierdzi –Twitter? Po co mi Twitter? Z tego nikt przecież nie korzysta.

Nie będę się kłócić – Twitter bez wątpienia nie jest nad Wisłą numerem 1. A już na pewno nie w branży HR.  Dziennikarze, politycy, a nawet sportowcy jak najbardziej (wystarczy spojrzeć na poniższe zestawienie najpopularniejszych kont przygotowane przez Sotrender).

Źródło: https://www.sotrender.com/blog/pl/2017/01/twitter-w-polsce-podsumowanie-2016-r-infografika/

Zdecydowana większość branży HR, specjalistów ds. komunikacji wewnętrznej czy employer brandingu w social media ogranicza się do Linkedina i Facebooka, no może od czasu do czasu zaglądając (prywatnie lub służbowo) na Instagrama. Twitter to wciąż medium mocno niezrozumiałe, a przez to niechętnie odkrywane.

W tym kontekście warto zapoznać się z terminem współużytkowania, czyli korzystania z kilku serwisów społecznościowych jednocześnie. Jak pokazują wyniki raportu IRCenter aż 40% użytkowników Linkedin, korzysta właśnie z Twittera.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/90-proc-polskich-internautow-korzysta-z-social-media-liderem-facebook-w-gore-youtube

Mimo to mam wrażenie, że serwis traktowany jest jako mocno niszowy i trudny w obsłudze.

A przecież są na nim zarówno kandydaci, którzy dyskutują choćby o swoim candidate experience i wrażeniach z rekrutacji:

dostawcy usług dla branży HR:

Są też sami HR-owcy:

I pracodawcy:

Za co warto polubić Twittera?

WYSZUKIWARKA

Trudno nawet porównywać ją z wyszukiwarką Linkedina czy Facebooka. Ta Twitterowa działa bardzo sprawnie i wyszukuje nie tylko konta, ale też słowa kluczowe (niezależnie czy są oznaczone hashtagiem, czy nie). Pozwala to na bardzo szybką i stosunkowo dokładną analizę treści zamieszczanych w serwisie biorąc pod uwagę: posty, zdjęcia, wideo czy profile użytkowników.  Korzystam z niej bardzo często jeśli chcę zrobić sobie szybki monitoring danego tematu w ramach projektu realizowanego dla klientów, przed szkoleniem czy wystąpieniem na konferencji.

Można się z niej wyłapać sporo informacji o samych kandydatach, np. stosunku studentów do udziału w targach pracy:

Trendy

Moja druga ulubiona funkcja Twittera to bez wątpienia trendy.  Serwis dobiera je pod kątem wybranej lokalizacji. Dzięki nim można łatwo i szybko zorientować się, które tematy w naszej okolicy są teraz na topie.

Użytkownicy

Ostatnią i chyba największą wartością serwisu są jej użytkownicy. Nawet jeśli nie chcemy sami pisać, jest to narzędzie wręcz stworzone do monitorowania trendów i przyglądania się temu, czym żyje branża HR na świecie. Dobrze wiedzieć, że to właśnie na Twitterze bardzo często prowadzone się relacje z konferencji, spotkań czy prelekcji (większość z nich ma dziś swoje oficjalne hashtagi). Można na żywo czytać sprawozdania ze spotkań, dyskutować z uczestnikami czy zadawać pytania prelegentom. Ale inspirujące są już same konta takich osób jak Josh Bersin, Jurgen Appelo czy Laszlo Bock.  Możliwość obserwowania ich wpisów i włączania się w dyskusję jest naprawdę warta wykorzystania (jeśli chcecie sprawdzić, kogo ja śledzę na swoim Twitterze kliknijcie tutaj)

Hashtagi

Pisząc o Twitterze warto wspomnieć też o akcjach specjalnych z użyciem hasztagów. To rozwiązanie będzie szczególnie dobrze sprawdzać się w kontekście budowy strategii pracowników – ambasadorów marki w social media. Korzysta z niego m.in. holenderski oddział Deloitte (@DeloitteNL), który tweetując o firmie wykorzystuje hashtag #deloittemoments i do tego samego zachęca swój zespół.

Czytaj też:

4 POMYSŁY NA TO, JAK ZMIENIĆ PRACOWNIKÓW W PRAWDZIWĄ ARMIĘ

 

Jestem ciekawa, czy choć trochę udało mi się przekonać Was do ćwierkania na Twitterze. Jeśli tak, zapraszam do siebie na @majagojtowska.

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.