Lubię korzystać z rozwiązań, które ułatwiają moją pracę, pozwalają pewne rzeczy zaplanować, dają mi niezależność w działaniu. Myślę, że takiej samowystarczalności i umiejętności samodzielnego, szybkiego rozwiązania drobnych, acz palących problemów pragnie większość z Was. Dlatego dzisiaj moja złota siódemka narzędzi, z których korzystam w swojej codziennej pracy. Mam nadzieję, że część z nich przyda się również Wam 🙂

gdy zmieniam się w grafika – canva

www.canva.com

Swoje zawodowe życie dzielę na to sprzed i to po poznaniu Canvy. Żałuję, że nastąpiło to tak późno. Jest to niezwykle kompleksowy program graficzny online, który pozwala na samodzielne zaprojektowanie dosłownie wszystkiego: grafik do mediów społecznościowych (dopasowanych wymiarami do preferencji serwisów), plakatów, infografik, prezentacji (to szczególna gratka dla osób znudzonych PowerPointem), tapet na pulpit, ulotek, bannerów czy zaproszeń.

Dla każdego rodzaju grafik program ma gotowe propozycje (darmowych!) wzorów, ale każdy projekt można stworzyć od zera, dopierając własne kolory, kształty i czcionki (w większości z nich działają polskie znaki, choć trzeba na to uważać). Canva ma swoją bazę bezpłatnych i płatnych zdjęć, grafik czy ikon, ale można wgrać na nią nasze własne pliki graficzne. Gotowy projekt można zapisać w 3 formatach (jpg. png. pdf) i wykorzystywać do woli.

Canvę doceni każdy, kto choć raz współpracując z grafikiem czy studiem graficznym pomyślał „sam, zrobiłbym to tysiąc razy lepiej„.

Gdy potrzebuję ikonek – FLATICON

www.flaticon.com

Moje ulubione źródło wszelkich ikon. Znaleźć tu można dosłownie wszystko. Uwaga! Pamiętajcie, by korzystając z zasobów Flaticon zawsze podawać źródło i autora projektów. Jest to bardzo dobrze i jasno opisane na stronie.

Gdy chce wysłać maila później – BOOMERANG

http://www.boomeranggmail.com/

Pisałam już kiedyś, że w całości korzystam z zalet freelancingu i pracy zdalnej. Oznacza to, że często pracuję w nietypowych porach (rano, ale częściej bardzo późno w nocy, szczególnie w weekendy).  Zdarza mi się wtedy przygotowywać sporo korespondencji na zaś. Dzięki Boomerangowi, czyli wtyczce do Gmaila w przeglądarce Chrome, mogę ustawić jej wysłanie w konkretnym terminie. Narzędzia posiada też funkcję przypominania się z wiadomościami odbiorcom, którzy nie wrócili do nas z odpowiedzią.

Gdy szukam ładnych zdjęć – UNSPLASH

www.unsplash.com

Oczywiście zawsze zdjęcie prawdziwe – zrobione przez Was, czy pracowników jest bardziej wartościowe niż zdjęcie ze stocka. Są jednak sytuacje, w których potrzebujemy tych profesjonalnych fotografii. Wtedy warto sięgać do jednego z największych dóbr Internetu – darmowych banków zdjęć. Moim ulubionym stockiem, z którego zazwyczaj biorę zdjęcia na stronę, czy do prezentacji jest Unsplash. Serwis oferuje zdjęcia w doskonałej rozdzielczości, na (dosłownie) każdy temat.

Gdy planuję posty – Hootsuite

Hootsuite.com

Od lat mój ulubiony program do planowania, zarządzania i monitorowania treści w social media. Mam pod niego podpięte moje konto na Facebooku, Linkedinie i Twitterze. Narzędzie pozwala mi wrzucać posty i tweety nawet, gdy prowadzę całodniowe szkolenia i nie mam dostępu do komputera.

Trello – gdy planuję pracę

www.trello.com

Trello to bardzo uniwersalne narzędzie, które sprawdzi się zarówno przy planowaniu i zarządzaniu pracą grupową, jak samodzielną. Ja z powodzeniem stosuję je jako wirtualny notatnik, w którym zaznaczam m.in. tematy blogowe. Polecam Wam sprawdzić 🙂

Gdy chcę wiedzieć więcej – GOOGLE ALERTS

www.google.com/alerts

Moje absolutnie ulubione narzędzie do monitorowania. Prostota i design by Google. Doskonale sprawdza się, jako codzienne narzędzie do monitorowania tematów nas interesujących.

A Wy, z jakich narzędzi korzystacie na co dzień?

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.