Czy sprzątanie domów pracowników to dobry benefit pozapłacowy? Rynek benefitów powinien zmieniać się i dopasowywać do rynku pracy. Ja nie mam więc żadnych wątpliwości

Dobry benefit powinien rozwiązywać codzienne bolączki pracowników. Kropka. Problem w tym, że coraz częściej za najtrudniejszy aspekt swojego życia zawodowego pracownicy uznają… szanse na sprawne łączenie go z życiem prywatnym.

Jak pokazuje badanie z 2022 roku, tylko 16% Polaków twierdzi, że pracodawca szanuje ich work-life balance.

Dobrze dobrane benefity mogą pomóc to zmienić.

Nie mamy czasu na życie

Opisując naszą codzienność,

coraz częściej używamy terminu time-poverty, czyli ubóstwo czasu.

W 2020 roku na łamach czasopisma Nature ukazał się artykuł, w którym naukowcy wykazali, że pomimo niesamowitego wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich dwóch dekad i bogacenia się społeczeństwa, jesteśmy ubożsi w coś nie mniej ważnego niż pieniądze — czas.

Time Mma GIF by UFC

Według badania przeprowadzonego przez organizację Gallupa, 80% pytanych Amerykanów deklarowało brak czasu na zrobienie wszystkich rzeczy, które zaplanowali na dany dzień. Ubóstwo czasu występuje we wszystkich warstwach ekonomicznych, a jego skutki są głębokie. Badania pokazują, że osoby deklarujące brak czasu, doświadczają niższego poziomu szczęścia i wyższego poziomu lęku, depresji oraz stresu. Są najczęściej mniej radośni i zadowoleni z życia oraz mniej o siebie dbają. Co ważne w kontekście pracy, spada ich produktywność oraz częściej chorują. 

Nowe warunki pracy, nowe benefity

Wszechobecny brak czasu widoczny jest bardzo wyraźnie na rynku benefitów.

Bo rozwiązaniami pożądanymi dziś przez pracodawców i pracowników są nie tyle benefity umilające czas w pracy, ale benefity „dające” pracownikom dodatkowy czas… po pracy.

Co dziś charakteryzuje zatem dobry benefit?

  1. To rozwiązanie elastyczne, z którego pracownik może korzystać nie w z góry narzucony sposób, ale na własnych zasadach.
  2. To rozwiązanie rozwiązujące problem pracownika, z którym mierzy się nie tyle w pracy, ale w ogóle w życiu.
  3. Holistyczne podejście, dzięki któremu pracodawca rozumie, że różne obszary życia pracownika łączą się ze sobą i wzajemnie na siebie oddziaływują.
  4. To rozwiązanie unikalne w swej prostocie. Najczęściej rozwiązuje problem, który każdy z nas ma, ale każdy myśli… że tak po prostu musi być.

Sprzątanie jako benefit pracowniczy?

Pracodawców, którzy o benefitach pozapłacowych myślą niestandardowo jest na rynku coraz więcej. Jedno z moich ulubionych podejść prezentuje Evernote. Jak w rozmowie z Fast Company przyznaje Ronda Scott, dyrektor HR w firmie:

pakiet benefitów w Evernote ma na celu zaradzenie dobrym trudnościom i niewygodom codziennego życia pracowników

A umówmy się… mało benefitowych rozwiązań na rynku pracy wpisuje się tak dobrze w powyższą charakterystykę jak… dofinansowanie do sprzątania domów pracowników.

Chasing Tom And Jerry GIF by Max

Sprzątanie jako benefit pracowniczy dostępne jest również dla polskich pracowników. Wszystko za sprawą aplikacji Stepapp. Co to takiego?

to aplikacja umożliwiająca zamawianie usługi sprzątania domów (indywidualnie lub jako benefit pozapłacowy).

Korzystanie z niego jest banalnie proste:

  • użytkownik może zamówić usługę według własnych potrzeb – jednorazowo lub w subskrypcji/abonamencie (dopasowując ją do własnego planu dnia)
  • zatrudniony, zweryfikowany i wyszkolony personel zajmie się realizacją zleconych obowiązków domowych – co warto dodać, Stepapp przypisuje klientom te same osoby sprzątające.
  • a za wszystko płaci… pracodawca.

Czy sprzątanie jako benefit może się sprawdzić?

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o Stepapp, pomyślałam, że to rozwiązanie jest po prostu … GENIALNE.

W lutym 2023, kiedy pisałam o niej na swoim LinkedInie do testowania usługi zgłosiło się kilkanaście firm. Finalnie „w praniu” usługę przetestowało 25 różnych pracodawców z Warszawy i Poznania. Do grona stałych klientów należą m.in. Transationlink, Bee Talents, inovo, nebucode czy codejet.  A to już całkiem spora grupa, na której można budować produkt i wyciągnać wnioski do jego usprawnienia.

Aż 25 testerów uważa sprzątanie w zaproponowanej przez Stepapp formie za ciekawy benefit, który chętnie widzieliby w swojej firmie. Najchętniej korzystając z niego dwa razy w miesiącu.

Dlaczego to rozwiązanie podoba się mnie? I myślę, że z dużą dozą prawdopodobieństwa spodoba się również pracownikom?

Bo to jeden z niewielu benefitów, który zdejmuje z głowy pracownika sprzątanie. A to czynność powtarzalna i co do zasady nie lubiana, wykonywana z przymusu niż czystej radości

Co pracownik będzie robić, jeśli ktoś wysprząta za niego dom? Ktoś powie „będzie mógł więcej siedzieć w pracy!”. Ale to nie do końca tak. Wierzę, że firmy, które w Stepappie zauważą wartość dodaną dużo bardziej docenią fakt, że zamiast myć okna, czyścić łazienkę lub odkurzać kanapę pracownik po prostu… odpocznie. Na swoich zasadach. Bo tego odpoczynku naprawdę nam brakuje.

Teraz ty!

Jestem ciekawa co sądzisz o sprzątaniu domów pracowników jako beneficie pozapłacowym? A może masz w głowie pomysł za inne rozwiązanie? Daj koniecznie znać w komentarzu!

Miłego dnia!

Maja

Ps. Tekst powstał we współpracy ze Stepapp

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.