Pytanie o linkedinowe profile firmowe, którymi warto się inspirować wraca do mnie niczym boomerang. Dlatego postanowiłam przygotować subiektywne zestawienie tych, wartych uwagi.

Wraz z pogłębiającą się pasywnością kandydatów, obecność pracodawców w mediach społecznościowych, a w szczególności na Linkedin znajduje się coraz wyżej na liście priorytetów działań EB.

Jak jednak prowadzić firmowy profil na Linkedinie, by przyciągał kandydatów, pracowników, klientów, szeroko pojętą opinię publiczną?

Największe błędy Linkedinowych profili firmowych

Komunikacja w mediach społecznościowych, również na prowadzona na Linkedin wymaga strategicznego podejścia. Niestety mało jest organizacji, które swój profil prowadzą w oparciu o wcześniej przyjęte zalożenia, robią to regularnie i w sposób unikalny.

Często zadarza się też, że Linkedinowa komunikacja firm jest kopią tej prowadzonej na Facebooku czy Instagramie.

A przecież każdy serwis ma swoją specyfikę, a jego użytkownicy swoje oczekiwania. Podejścia do Linkedinowej komunikacji warto więc uczyć się od innych.

Rynkowe inspiracje

CD Projekt RED

Regularność, konsekwencja i oryginalny content – tak w kilku słowach podsumowałabym to, co na swoim Linkedinowym profilu robi CD Projekt Red.

Bardzo mało jest w Polsce profili prowadzonych z takim pomysłem i determinacją.

Jakiego rodzaju treści publikuje jeden z najbardziej znanych na świecie game-devów z Warszawy? Prócz typowych dla formatu, relacji z życia firmy:

na profilu dzieje się duż owięcj. To co przykuwa uwagę, to produkowane specjalnie na potrzeby Linkedin formaty

  • InsideRED,  w których pracownicy firmy opowiadają o tym, jak pracuje się w organizacji
  • AnsweRED, w którym pracowncy odpowiadają na różne pytania

Na łamach profilu na Linkedin CD Projekt regularnie informuje też o aktualnych ofertach przy czy wita nowych pracowników w cyklu HiRED!

Rekrutacja na LinkedIn – jak robić to dobrze?

Santander Bank Polska

Firmowy profil Santandera to udany miks komunikacji employer brandingowej i korporacyjnej (ze szczególny naciskiem na tę pierwszą).

Znajdziemy tu mnóstwo treści firmowanych przez pracowników organizacji, zresztą bank jest jednym z pracodawców najprężniej działających w obszarze employee advocacy. Są regularne (to ważne!) odniesienia do trwających kampanii EB, inicjatyw wewnętrznych (jak szkolenia pracowników z bezpiecznej jazdy), są treści dla kandydatów (informacje o bezpłatnych kursach czy webinarach).

mBank 

Dużym niedopatrzeniem z mojej strony byłoby, gdybym w zestawieniu nie pokazała profilu mBanku, który jest jednym z najdłużej i najstranniej prowadzonych firmowych stron w Polsce. Podobnie jak w przypadku Santandera jest to udany miks komunikacji korporacyjnej i EB.

Zresztą za budowę marki pracodawcy na Linkedinie mBank został po raz drugi nagrodzony w konkursie Linkedin Talent Awards w kategorii EB.

Na Linkedinowym profilu mBanku znajdziemy informacje o:

  • inicjatywach, w które anagażuje się firma
  • projektach rekrutacyjnych, w tym projektach dla kandydatów (np. targach pracy)
  • wynikach badań (np NPS), zestawień, nagród
  • rozwiązaniach, które pracownikom oferuje mBank

Lidl Polska

Profil Lidla na Linkedin to nie tylko regularne aktywności, ale też umiejęte wykorzystanie kanału w kontekście trwających inicjatyw rekrutacyjnych i EB.

Świetnie było widać to w ostatnich tygodniach przy okazji promocji i edukacji na temat eventu Nice to Lidl You.

Stał się on głównym light motivem profilu firmy na Linkedin i… bardzo dobrze! W końcu w komunikacji EB, również w social mediach nie możemy zakładać, że jedna wzmianka o wydarzaniu – webinarze, konferncji, targach pracy czy kampanii wystarczy by dotrzeć do naszej grupy docelowej.

Poza tym na profilu znajdziemy mnóstwo pracowników, którzy są twarzami praktycznej każdego posta. I oto tutaj chodzi.

CCC Group

Czy pracodawca jest w stanie być na Linkedin codziennie? CCC pokazuje, że tak. W ciagu ostatnich 2 tygodni, firma opublikowała na swoim profilu firmowym 11 postów! Uwagę zwraca też duża liczba reakcji, komentarzy ale też udostępnień treści publikowanych przez firmę. CCC ekspertymentuje z przeplataniem treści typowo produktowych, z biznesowymi i EB-owymi. Udowadnia, że jest to do zrobienia.

 

Teraz czas na Ciebie!

Przygotowałam dla Ciebie jeszcze przypomnienie mojej prezentacji z Linkedin Local Virtual o alfabecie rekrutacji, w której znajdziecie też przykłady innych pracodawców ciekawie działających na Linkedin. A jakie na firmowe profile których firm Ty chętnie zaglądasz na Linkedin? Jestem bardzo ciekawa Twoich typów i rekomendacji.

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze i udostępnienia tekstu w mediach społecznościowych. To właśnie dzięki temu artykuł może dotrzeć do jeszcze większej grupy osób. Dla mnie jest to źródłem nieograniczonej radości.

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.