Discord to platforma społecznościowa, o której coraz głośniej. To właśnie z niej masowo korzytsa najmłodsze pokolenie. Czy do swoich działań employer brandingowych powinni dodać ją również pracodawcy?

Jak bardzo kompromitujące będzie dla mnie wyznanie, że jeszcze do niedawna Discord kojarzył mi się wyłącznie z charakterystycznie wyglądającym bohaterem popularnego, dziecięcego serialu o kucykach Pony?

Na moją obronę mam tylko dwie rzeczy: jestem mamą 8-latki, która swego czasu była wielką fanką tego wytworu popkultury oraz nie mam nic wspólnego ze światem gameingu. A co do tej całej historii ma gameing? Już wyjaśniam.

Co to jest Discord?

Discord to platforma umożliwiająca komunikację tekstową oraz głosową, w formie wiadomości prywatnych czy komunikacji grupowej prowadzonej na tzw. serwerach, które porównać można do wirtualnych pokoi czy grup tematycznych.

Serwis stworzony został w 2015 roku przez Jasona Citrona, który w tamtym czasie związany był z branżą gameingową (tworzył pierwsze społeczności dla graczy, był też założycielem studia gier i twórcą gier studyjnych). Pierwotna wersja Discorda to nic innego jak komunikator stworzony dla graczy. Z czasem jednak serwis zaczął się rozwijać (do jego funkcjonalności dołączono streaming, udostępnianie ekranu czy prowadzenie wideokonferencji), a do grona jego użytkowników zaczęły dołączać osoby spoza branży gameingowej. W 2020 roku platforma zmieniła swoje motto  z „Chat for Gamers” (ang. Czat dla Graczy) na „Chat for Communities and Friends” ( ang. Czat dla Społeczności i Przyjaciół).

Dziś z Discorda korzysta 140 milionów osób na świecie, w tym ponad 200 tysięcy w Polsce. Każdego dnia wymieniają oni między sobą 963 milionów wiadomości dotyczących gier, filmów, muzyki, imprez czy po prostu swojej codzienności.

Czy Discord jest dla pracodawców?

Lista marek, które do swojej strategii komunikacji dołączają Discorda rośnie. A skoro narzędzie jest wykorzystywane w komunikacji korporacyjnej i produktowej, może sprawdzić się też w komunikacji EB.

Ograniczenia Discorda

Warto mieć jednak świadomość ograniczeń platformy. W przeciwieństwie do większości znanych nam społeczności: Facebooka, Linkedina, Instagrama czy nawet TikToka Discord nie ma głównego feeda, który z perspektywy marek bardzo ułatwia komunikację w społecznościach. Jego użytkownicy rozsiani się pomiędzy poszczególnymi serwerami, a co za tym idzie trudniej dostępni. Wejście w Dicorda wymaga pomysłu i zaangażowania prowadzenie dialogu lub w budowę społeczności od podstaw (jeśli marka zdecyduje się na własny serwer).

Jakie możliwości daje pracodawcom Discord?

Discord to przede wszystkim:

  • wyselekcjonowana grupa odbiorców – serce portalu to tematyczne serwery, do których użytkownicy dołączają dobrowolnie, najczęściej ze względu na swoje zainteresowanie, choć zdobycia lub dzielenia się wiedzą. Nie ma tam przypadkowych osób, a raczej użytkownicy zainteresowani konkretnym tematem. Z perspektywy pracodawców to bez wątpienia wartoć
  • brak algorytmu – taka informacja w mediach społecznościowych to nowość. Czy to dobrze? Bez wątpienia tak, zamiast skupiać się na walce o pojawienie się w feedzie użytkwoników, marki mogą skupić się po prostu na budowie relacji ze swoją grupą docelową
  • wejście w komunikacyjną niszę – Discord to wciąż nie jest portal, po który pracodawcy sięgają masowo. Bez wąptienia nie jest to też portal, który pozwoli zbudować ogromne zasięgi. Ale silną relację z grupą docelową bez wątpienia

Ale wyróżników platformy jest tak naprawdę dużo więcej. Poczytacie o nich m.in. tutaj.

Pomysły na Discordowe działania EB-owe

Jakie zatem konkretne działania mogą na Discordzie prowadzić pracodawcy?

Budowa społeczności

Discord społecznościami stoi. Dlatego naturalnym pomysłem na Discordowe działanie wspierające marki pracodawcy to uruchomienie serwera, na którym pracodawca gromadzić będzie swoich odbiorców. Właśnie tym tropem poszedł zespół Adobe, uruchiamiając serwer Adobe Creative Career. To miejsce, w którym użytkownicy mogą wziąć udział w tematycznych konferencjach nt. pracy w branży kreatywnej, znaleźć dla siebie profesjonalnych metorów (oczywiście z Adobe!) czy uzyskać feedback na temat swoich prac.

Serwer „Adobe Creative Career” na Discordzie

Organizuj targi pracy

Discord to miejsce wręcz stworzone do organizacji wirtualnych wydarzeń, np. targów pracy. Właśnie na takie online’owe wydarzenie w maju 2021 roku postawiła firma Chipotle. Co działo się podczas targów? Pracownicy Chipotle opowiadali na specjalnie utworzonym z tej okazji serwerze o tym, jak pracuje się w firmie, jak wygląda rekrutacja i oczywiście odpowiadali na pytania swoich uczestników spotkania.

 

W ciągu tygodnia targów do ich Discordowego serwera dołączyło ponad 3000 osób. W tym samym czasie firma zaoberwowała ponad 77% wzrost aplikacji. Chipotle deklaruje, że dzięki discordowym targom pracy zebrało ponad 23 000 aplikacji!

Tak wyglądał discordowy serwer Chipotle. Źródło: HRDrive.com

Z organizacją targów pracy na Discordzie ekspertymentował również zespół StockX czy Prospects.

Wyszukuj kandydatów

Skoro Discord to miejsce, gdzie są ludzie … na pewno można prowadzić z jego pomocą bardziej celowane działania rekrutacyjne. Jak przekonuje zespół Amazing Hiring na Discordzie można wręcz sourcować kandydatów. Może on okazać się prawdziwym wybawieniem, jeśli szukacie talentów w branży technologicznej lub gamedevowej. O rekrutacji na Discodzie bardzo ciekawy live nagrał również Hung Lee, autor społeczności Brainfood. Polecam serdecznie tę rozmowę:

Komunikacja wewnętrzna

Discord z powodzeniem sprawdzi się również jako narzędzie komunikacji wewnętrznej. Może być zatem konkurentem dla Slacka, Skype’a czy MS Teams.

Comparison of Discord, Skype, Slack and Teams
Jak Discord ma się do pozostałych komunikatorów wykorzystanych przez pracodawców? Oto porównanie. Źródło: https://www.linkedin.com/pulse/why-your-company-should-consider-gaming-solutions-discord-cesar

Czas na Ciebie!

Jestem bardzo ciekawa Twojego spojrzenia na wykorzystanie Discorda w działaniach wizerunkowych czy rekrutacyjnych pracodawców. Czy widzisz w tym kierunku potencjał? Czekam na Twoje komentarze, udostępnienia czy … przykłady działań. Jestem bardzo ciekawa Twojej reakcji. Tymczasem życzę Ci miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.