Co nas czeka w 2022 roku? Jakie obszary będą dla naszej branży szczególnie ważne? O jakich tematach warto pamiętać projektując działania na kolejne 12 miesięcy?

Styczeń każdego roku to czas, kiedy dyskutujemy o tym, co będzie. A że dawno nie było u mnie takiego zestawienia, to najwyższy czas to naprawić. Zapraszam na trendy HR roku AD 2022!

Zdrowie psychiczne, głupcze!

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce wystawiono ponad pół miliona zwolnień lekarskich spowodowanych ciężką reakcją na stres, łącznie tylko w naszym kraju przełożyły się one na 5 milionów dni absencji pracowników. Nie jest żadną tajemnicą, że od dłuższego czasu mierzymy się w Polsce z prawdziwą zapaścią systemu ochrony zdrowia psychicznego (już w 2020 zwracał na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich). Pracodawcy ponoszą ogromną odpowiedzialność za obecną sytuację.

Jak pokazują  badania Mindy 1 na 2 Polaków za pogarszający się stan swojej kondycji mentalnej obarcza właśnie życie zawodowe.

I choćby z tego powodu powinni działać wprowadzając strategiczne działania w obszarze edukacji i profilaktyki zdrowia psychicznego.

Tak w ramach program „Heart&Soul” o zdrowiu psychicznym w swojej organizacji mówi Spotify. Więcej: https://lifeatspotify.com/diversity-equity-impact/mental-health

Naturalne środowisko kandydatów

Kandydaci aktywni stanowią na dzisiejszym rynku pracy zaledwie ułamek. Jeszcze przed pandemią ponad 80% osób na rynku pracy definiowaliśmy jako kandydatów pasywnych – zainteresowanych zmianą pracy, ale tylko jeśli ta praca znajdzie ich sama. Ponad 2 lata nieustającego kryzysu nie wpłynęły na wzrost liczby osób aktywnie poszukujących pracę.

Czasy, w których mogliśmy czekać aż kandydaci będą się sami do nas zgłaszać minęły bezpowrotnie. Rok 2022 wygrają pracodawcy, którzy nauczą się wchodzić w naturalne środowisko kandydatów i będą aktywnie poszukiwać jak największej liczby punktów styku z potencjalnymi pracownikami.

Szczecińska IKEA ceni doświadczenie, które rośnie z wiekiem. Mówiła o tym głośno i wyraźnie m.in. lokalnej komunikacji miejskiej.

Co to znaczy naturalne środowisko? Gdzie konkretnie powinni być pracodawcy, żeby dotrzeć do kandydatów? To pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, kto jest  Twoim idealnym kandydatem. Warto zadbać jednak o to, by nasze komunikaty, zaproszenia do kontakty czy choćby drobne mrugnięcia okiem były dla niego w różnych miejscach – tych online i tych offline.

[pokaz_newsletter tekst=”Chcesz być na bieżąco z tekstami na blogu?”]

Wciągające doświadczenia

Każde doświadczenie – niezależnie czy jest to oglądanie rekrutacyjnego wideo, lektura ogłoszenia o pracę czy onboarding powinno odbiorcę wciągać. Powinno sprawiać, że będzie on ciekawy co wydarzy się dalej, co jeszcze na niego czeka. Przykładem właśnie takiego doświadczania jest sposób, w jaki Merixstudio ofertuje swoich kandydatów do pracy. Co ciekawego może wydarzyć się podczas składania oferty pracy? Zobaczcie sami!

Wartość

Simon Sinek już jakiś czas temu przekonywał, by zaczynać od dlaczego. Niestety pracodawcy cały czas wierzą, że kandydatów przyciągnąć mogą do siebie wyłącznie kasą i benefitami. A prawda jest taka, że to za mało. W 2022 roku czas pokazać, jaka wartość stoi za naszą firmą.

A może wideo?

O trendach, ale też najciekawszych wydarzeniach 2021 roku mówiłam podczas webinaru OLX Praca. Jego nagranie jest dostępne, więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ciekawych wdrożeniach oraz aktywacjach, które po prostu warto znać – zajrzyjcie poniżej.

A co w Twojej opinii warto dodać do powyższego zestawienia? Jakie trendy będą kształtować nasz HR-owy świat w 2022 roku? Czekam na Twój komentarz! Pamiętaj, że jeśli przypadł Ci do gustu ten tekst koniecznie podaj go dalej. Być może kogoś zainspiruje do działania, a dla mnie będzie sygnałem, że treści, które tworzę są wartościowe.

Życzę Ci, by nadchodzący rok był dla Ciebie i Twojego zespołu prawdziwie szampański!

Miłego dnia!

Maja

 

 

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.