HR-owe konkursy branżowe to sposób na sprawdzenie swojego podejścia do komunikacji z kandydatami i pracownikami, zmierzenie się z opinią zewnętrznych ekspertów, a przede wszystkim szansa na spojrzenie na realizowane projekty z lotu ptaka. Tylko jak je wygrywać?

Jeśli chodzi o konkursy branżowe, to zespoły HR mają z czego wybierać: mamy konkursy typowo EB-owe, dla zespołów HR czy rekrutacyjne, polskie i międzynarodowe. Mój udział w nich już od kilku lat sprowadza się do roli jurora. I muszę przyznać, że za każdym razem przyjmuję ją z ogromnym entuzjazmem – dla mnie to nieustające źródło inspiracji i szansa na wyłowienie prawdziwych HR-owych perełek projektowych.

[pokaz_newsletter tekst=”Chcesz być na bieżąco z tekstami na blogu?”]

Wygrywają Ci, którzy się zgłaszają

Niestety konkursy branżowe często postrzegane są jako przegląd dokonań wciąż tych samych firm, czy czas wyróżniania największych, dysponujących największymi budżetami.

Pewne jest jedno – jeśli nie zgłosisz swojego projektu na pewno nie wygrasz.

Bez wątpienia są takie kategorie, w których odpowiedni budżet wydany na działanie, przybliża nas do nagrody. Nie jest to jednak must have. Przykładem niskobudżetowej, ale świetnej kampanii, która w zeszłym roku nagrodzona została w konkursie Liderzy Rekrutacji w kategorii „Innowacja” są „Zaszyfrowani”, projekt realizowany przez zespół Contman. Jego celem była rekrutacja testerów. Pomysł na projekt był prosty – kampanię rekrutacyjną zamieniono na antykampanię. Jego główną przewagą nad konkurentami nie był budżet, ale dobry pomysł, jasny cel, świetne rozpoznana grupa docelowa i… perfekcyjne opomiarowanie procesu.

Jeden z postów informujących o poszukiwaniach leniwego testera i zapraszający do udziału w rekrutacji.

Jak napisać zgłoszenie do HR-owego konkursu branżowego?

Samo zgłoszenie to jednak za mało. To musi być naprawdę dobre, mięsne zgłoszenie. Pytanie brzmi: jak je napisać?

Określ wyzwanie i sytuację wyjściową

W zgłoszeniu musisz w prostych, żołnierskich słowach wyjaśnić, z jakim wyzwaniem mierzył się Twój zespół i Twoja organizacja. Może był to brak aplikacja na konkretne stanowisko? Niskie zadowolenie nowozatrudnionych pracowników z procesu onboardingu? A może brak ustrukturyzowanego procesu candidate experience? Jakiekolwiek, by ono nie było – opisz je w sposób klarowny, dodając do niego tło biznesowe. Jury wcale nie musi wiedzieć czym zajmuje się Twoja firma, jaka jest jej HR-owa rzeczywistość i skąd potrzeba właśnie takiego, a nie innego projektu.

Opisz grupę docelową

W zgłoszeniu powinien również pojawić się opis grupy docelowej, do której skierowana jest kampania. Coś więcej niż „pracownicy” czy „kandydaci IT”. Jury chce zobaczyć, że rozumiesz swoją grupę docelową, znasz jej charakterystykę, ale też wyzwania, problemy i oczekiwania.

Określ cele kampanii

Jasny i precyzyjny cel kampanii to połowa sukcesu. Czytając tę część zgłoszenia jury konkursowe powinno zrozumieć po co, w ogóle całe to zamieszanie.

Parę lat temu, w jednym ze zgłoszeń konkursowych w sekcji cel przeczytałam „chcieliśmy po prostu zrobić coś fajnego dla pracowników”.

Taki argument to jednak za mało. W opisie celów projektu z pomocą przyjdzie znana i lubiana metoda SMART. Cele powinny więc być: szczegółowe, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Właśnie tak do określenia celów projektowych podszedł Budimex, zwycięzca zeszłorocznej nagrody Liderzy Rekrutacji w kategorii „Efektywność”.

Wyjaśnij strategię komunikacji i pokaż kanały komunikacji

Dobre zgłoszenie prowadzi jurorów przez całą strategię komunikacji, zaczynając od BIG IDEA, przez kluczowe komunikaty, emocje i zachowania, które ma wywołać w odbiorcach. Jeśli w ramach prac nad kampanią prowadzone były dodatkowe badania (wewnętrzne, zewnętrzne, ilościowe i jakościowe) opisz je i podsumuj wnioski z nich płynące. Warto szczegółowo opisać te kanały komunikacji wykorzystane projekcie, przy okazji argumentując, dlaczego zdecydowaliście się właśnie na te, a nie inne – niezależnie od tego czy były to reklamy na Facebooku, outdoor, mailing czy podcast (swoją drogą, polecam podcastowy projekt „Nokia Stories” wyróżniony zeszłorocznym konkursie OLX).

Pokaż materiały kreatywne

Daj jurorom poczuć kampanię. Ułatwi do dołączenie do zgłoszenia materiałów graficznych od linków do stron www, landing page’ów, ogłoszeń rekrutacyjnych przez wizualizacje reklam, produkcji wideo, advertoriali, outdoorów, ulotek po screeny postów umieszczanych w mediach społecznościowych.

Kreatywna kampania Hebe „Róż się do pracy” wyróżniona w kategorii kreatywność w konkursie OLX praca

Daj liczby

To, co interesuje najbardziej mnie w zgłoszeniach konkursowych to mięso. Dla mnie są dane, dane i jeszcze raz dane.

PermissionIO crypto cryptocurrency data gollum GIF

Szukam liczb, które:

  • wyjaśnią mi jak wyglądała sytuacja wyjściowa,
  • będą obrazować cele projektu,
  • pozwolą lepiej poznać grupę docelową projektu,
  • przeprowadzą mnie przez projekt krok po kroku, pokazując wszystkie (ważne z punktu widzenia celu) mierniki i wyniki,
  • potwierdzą, że założone cele zostały osiągnięte.

Zgłoś się do konkursu Liderzy Rekrutacji

A ja zachęcam dziś do udziału w konkursie Liderzy Rekrutacji organizowanym już po raz drugi przez OLX Praca.

Statuetki wyglądają imponująco  i … mogą być Wasze

Mam ogromną przyjemność być w jury tego konkursu i wspólnie z Szanownymi Koleżankami i Kolegami oceniać będziemy pracę w trzech kategoriach:

  • Efektywność
  • Kreatywność
  • Innowacyjność

Na zgłoszenia Waszych projektów macie czas do 3 listopada 2021. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie OLXknowhow.pl.

Na koniec podrzucam jeszcze link do zeszłorocznego webinaru, w którym podpowiadam jak efektywność, kreatywność i innowacyjność można w ogóle rozumieć.

Nie pozostaje powiedzieć nic innego jak…. lekkiego pióra w pisaniu zgłoszeń.

Kermit The Frog Reaction GIF

Tekst powstał we współpracy z OLX Praca.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.