Komunikacja employer brandingowa zdecydowanej większości pracodawców w Polsce kończy się wraz z ostatnim dniem pracy pracownika w firmie. Exit interview, mniej lub bardziej oficjalne pożegnanie i … sayonara! A przecież były pracownik jest chyba najbardziej wiarygodnym w oczach kandydatów źródłem informacji o organizacji. Dlaczego zatem tak rzadko firmy utrzymują ze swoimi alumnami relacje?

Zaangażowanie alumnów w komunikację organizacji do perfekcji opanowały… uczelnie wyższe, które chętnie pokazują swoich absolwentów i z dumą chwalą się ich obecnymi osiągnięciami. Czy tą samą drogą nie powinny iść firmy?

Przykład kampanii Uniwersytetu Sydney, której bohaterami są byli pracownicy.

Pracodawcy powinni utrzymywać kontakt, ze swoimi byłymi pracownikami. Ich przełożenie na wizerunek czy działania rekrutacyjne, w tym dotarcie do nowych talentów jest ogromne (i całkowicie niewykorzystywane).

Z utrzymywania relacji z byłymi pracownikami korzystają wszyscy:

  • KANDYDACI – były pracownik ma perspektywę na pełen cykl życia w organizacji. Może podzielić się z kandydatem zarówno doświadczeniami z rekrutacji, jak i pracy w firmie oraz rozstania z nią. Dodatkowo alumn swoje doświadczenia może odnieść do obecnej sytuacji na rynku pracy i porównać byłego już pracodawcę do innych organizacji funkcjonujących na rynku (w końcu był tam, a teraz jest w innym miejscu). Jak słusznie zauważa Marcin Giełzak (w tym tekście) jeśli ktoś w firmie nie pracuje, ale dalej ją poleca jest dla potencjalnego kandydata bezcenną informacją na temat pracodawcy, jego kultury korporacyjnej i możliwości rozwoju w organizacji.
  • PRACODAWCY – alumn jest dla pracodawcy najlepszym możliwym pośrednikiem w działaniach rekrutacyjnych. Z jednej strony znam firmę, jej kulturę organizacyjną, styl pracy, potrzeby biznesowe. Z drugiej znam potencjalnego kandydata i jest w stanie na dużo wcześniejszym niż rekruter etapie ocenić jego dopasowanie do organizacji. Nie bez przyczyny programy referalowe dla wielu firm stanowią najskuteczniejsze źródło pozyskiwania kandydatów. Pomyślcie, do ilu dodatkowych osób moglibyście dotrzeć, gdyby dołączyć do nich byłych pracowników?
  • ALUMNI – możliwość utrzymywania relacji z byłym pracodawcą ma też realne korzyści dla samych byłych pracowników. Możemy tu mówić o aspekcie czysto networkingowym (dzięki ustrukturyzowanym rozwiązaniom byli pracownicy mogą pozostać w kontakcie ze sobą nawzajem), ale też rozwojowym (będąc w ciągłych kontaktach z byłym pracodawcą dużo łatwiej jest … wrócić).

Trudno pomysłu utrzymywania relacji z byłymi pracownikami nie kupić, prawda?

Co pracodawca może zaoferować swoim byłym pracownikom?

No właśnie, bo choć na papierze (lub ekranie) pomysł utrzymywania relacji z alumnami brzmi ciekawie, w praktyce może być trudny do przeprowadzenia. Czy na pewno? Jeśli przyjrzymy się temu tematowi bliżej, może okazać się, że firmy mają całkiem spore pole do popisu. Mogą m.in.:

  • stworzyć zamkniętą przestrzeń, w której byli pracownicy będą ze sobą w stałym kontakcie (grupy na Linkedin czy Facebooku)
  • organizować zamknięte wydarzenia dla alumnów (swego rodzaju re-union byłych pracowników)
  • zapraszać alumnów na wydarzenia ogólnofirmowe (np. pikniki, imprezy około świąteczne)
  • stworzyć program rekomendacji kandydatów dedykowany alumnom
  • zachęcać alumnów do… powrotu.

Jak stworzyć dobry profil na Linkedin?

Czy ktoś już to w Polsce robi? Tak! Oto 4 przykłady organizacji, które współpracę z byłymi pracownikami wpisały do swojego kalendarza działań EB-owych. I należą się im za to brawa!

PWC

PWC może pochwalić się bardzo rozbudowanym, łączącym (jak informują na stronie www) 3 000 alumnów programem. Jednym z jego elementów jest super proste, ale moim zdaniem fajne rozwiązanie. To grupa dla alumnów na Linkedinie.

Grupa łączy ponad 1200 byłych pracowników PWC. Źródło: https://www.linkedin.com/groups/4910476/

JCommerce

Grupę Alumnów, ale na Facebooku prowadzi za to JCommerce. Firma z byłymi pracownikami dzieli się na niej  na bieżąco informacjami z życia firmy, a także zaprasza na organizowane przez nią wydarzenia – od meetupów, po wspólne planszówki i imprezy integracyjne.

Źródło: https://www.facebook.com/groups/1835998599798865/

Clariant

W działającym w Łodzi oddziale Shared Service Center szwajcarskiego koncernu chemicznego uruchomił nie tak dawno Clariant Club, czyli program, który ma zrzeszać byłych pracowników firmy, ale też zaangażować ich w aktualne procesy rekrutacyjne.

Źródło: http://blog.sharehire.pl/alumni-w-programach-polecen-rekrutacyjnych/

Accenture

Kampania „Wróciłem, bo…” autorstwa Accenture była na afiszu w… 2016 roku! Z mojej perspektywy, trudno o niej jednak nie wspomnieć 🙂 Ciekawy insight (pracownicy wracają do Accenture!) za którym stały ponad 2 miesiące analiz, ciekawe copy, kompleksowa realizacja godząca światy online i offline. Warto pamiętać o tej kampanii: wywiad z jej pomysłodawcą, Mateusze Trojanowskim przeczytacie w archiwalnym wydaniu Magazynu Employer Branding. 

Image result for Wróciłem bo accenture
Oto przykład kreacji kampanii „Wróciłem, bo…”. Źródło: Instagram.com

 

Ciekawa jestem czy i w jaki sposób utrzymujecie w Waszych firmach kontakt z byłymi pracownikami? Dajcie znać w komentarzach.

A jeśli chcecie dowiedzieć się o innych sposobach na budowę doświadczeń kandydatów to… pamiętajcie, że napisałam na ten temat książę “Candidate Experience. Jeszcze kandydat czy już klient?”

Ja i moje (trzecie) dziecko 🙂 Mam nadzieję, że Wam się spodoba 🙂

“Candidate experience. Jeszcze kandydat, czy już klient?” (i mówię to z lekką dumą💪💪💪) to pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona tematyce budowy doświadczeń kandydatów w procesach rekrutacyjnych. 12 rozdziałów po brzegi wypełnionych teorią, badaniami, narzędziami i dobrymi praktykami. Punkt wyjścia dla każdego rozdziału stanowią (prawdziwe i niekiedy mrożące krew w żyłach) historie kandydatów i inspirujące działania pracodawców. Obiecuję, że wybrałam dla Was same perełki. Więcej informacji o książce (w tym pełen spis treści i pierwszy rozdział) znajdziecie na stronie www.kandydatczyklient.com.

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.