W świecie „on demand”, w którym dziś żyjemy Netflixa nie trzeba nikomu przedstawiać. Firma wniosła nową jakość na rynek VoD, usług na życzenie w ogóle. Pokazała też, że można w zupełnie nowy sposób komunikować się z otoczeniem i (co interesuje nas najbardziej) zarządzać ludźmi wewnątrz organizacji. Za HR-owym sukcesem Netflixa stoi Patty McCord, która o swoich doświadczeniach w budowaniu kultury organizacyjnej pełnej wolności ale i odpowiedzialności opowiedziała w książce „Powerful. Building a Culture of Feedom and Responsibility”.
Kultura organizacyjna to dziś znak rozpoznawczy Netflixa. Zrobiło się o niej głośno w 2009 roku, kiedy firma pierwszy raz opublikowała swój manifest kulturowy. Dowiadujemy się z niego, że tym co wyróżnia organizację na tle konkurencji są:
- zachęcanie pracowników do podejmowania samodzielnych decyzji
- pełna otwartość i transparentność w komunikacji z pracownikami
- ponadprzeciętna szczerość wewnątrz zespołu
- utrzymywanie w zespole wyłącznie najefektywniejszych pracowników
- unikanie reguł
Netflix – pracodawca idealny?
Rysa na wizerunku Netflixa jako pracodawcy pojawiła się jesienią 2018 roku, kiedy The Wall Street Journal opublikował bardzo krytyczny artykuł negujący powyższe zasady i wartości firmy. W opinii dziennikarzy WSJ środowisko pracy Netflixa jest demoralizujące, bezwzględne i jego pełna transparentność zamiast usprawniać, paraliżuje. Tekst wywołał ogromne zamieszanie w sieci, a artykuł polemizujące ukazał się m.in. w Forbesie. Sam Netflix rozpoczął własne wewnętrzne śledztwo, które ma zbadać skalę wewnętrznych zaniedbań. Trudno mi jednak uwierzyć, że artykuł odbije wyraźne piętno na wizerunku Netflixa jako pracodawcy. Utwierdzam się w tym przekonaniu, choćby przeglądając opinie o firmie w Glassdorze, Indeed czy na Quora.com.
Jak zbudować Netflixa?
Bez wątpienia spojrzenie na kulturę organizacyjną, zarządzanie ludźmi i budowę silnych zespołów prezentowane przez organizację może polaryzować. To własnie kulisom jej powstania poświęcona jest książka „Powerful” Patty McCord. Pozycję tę poleciła mi Kasia Michalak z BeeTalents. A ponieważ wiem, jak to bywa z rekomendacjami od tego pszczelego zespołu, po prostu bez większego namysłu… książkę kupiłam:) Czytając ją wyglądałam mniej więcej tak:
… tylko zamiast odcinków seriali, rozpoczynałam kolejne rozdziały. A musicie wiedzieć, że książkę czyta się świetnie i szybko. Ma tylko 150 stron i przy dobrych wiatrach, można połknąć w jeden, no może dwa dni.
Wyróżniki kultury organizacyjnej Netflixa
W ośmiu rozdziałach McCord omawia filary składające się na DNA Netflixa jako pracodawcy. Pisze o tym, że kluczem do sukcesu biznesowego firmy jest zrozumienie przez wszystkich pracowników (bez wyjątków) celów biznesowych, ale też otwartość na ich pytania i wątpliwości. Zwraca uwagę, jak ogromną wartością może okazać się zachęcanie pracowników do popełniania błędów, a następnie wyciąganie wniosków ze swoich działań. Podkreśla wagę transparentności wewnątrz organizacji i porównuje komunikację wewnętrzną do tętnic. Komunikacja wewnętrzna zapewniając pracownikom wszystkie niezbędne informacje nt. firmy zabezpiecza żywot firmy, niczym tętnice pompujące krew do serca człowieka.
McCord zachęca też do odważnego przyznawania się do błędów. Nawet jeśli są to błędy personalne. Widzi wartość w żegnaniu się z pracownikami, którzy nie realizują swoich celów lub zwyczajnie nie wpisują się w kulturę organizacji. Wierzy również, że pracownicy powinni być często informowani o swoich osiągnięciach. Zamiast rocznych ocen pracowniczych wybiera, stałą, regularną, otwartą informację zwrotną. Ta pozytywna w jej opinii tylko doda skrzydeł pracownikom, ta negatywna pozwoli wdrożyć plan naprawczy.
Mogłaby tak pisać jeszcze długo, ale… myślę, że musicie przeczytać ją sami. Gorąco ją Wam polecam 🙂 Koniecznie napiszcie na Facebooku czy Linkedin co o niej sądzicie.
Ps. Jeśli interesuje Was określanie wyróżników pracodawcy, definiowania DNA organizacji rzućcie okiem na program szkolenia „Employer branding. Projektowanie marki pracodawcy od podstaw„, które od będzie się 13.02 w Warszawie. To jeden z tematów, o którym na pewno będziemy mówić.
Miłego dnia!
Maja