Czym jest culture book? To ni mniej, ni więcej tylko dokument, który zbiera wszystkie wartości i zasady obowiązujące w danej organizacji. To pigułka wiedzy na temat firmowej kultury, wszystkie informacje, które powinni znać pracownicy, ale i kandydaci, a nawet klienci firmy. Czy warto w nią inwestować?

https://gojtowska.com/szkolenie/szkolenie-employer-branding-otwarte/

Dla jednych culture book (w sieci możecie sprawdzić hasło employee handbook) to kolejny dokument, który bardziej niż wartość dodaną dla odbiorców wygeneruje koszty. Ja będę jednak tego narzędzia bronić. Pozwala ono nie tylko uporządkować wiedzę nt. firmowych wartości, ale też zaangażować w jej zbieranie, czy nawet tworzenie pracowników. Bo culture book to inwestycja na przyszłość, nawet jeśli teraz w firmie wiedzie się doskonale, pracownicy są szczęśliwi, klienci również, biznes kwietnie. Choćby z tego powodu, by efektem ubocznym rozwoju firmy, nie były rysy na kulturze organizacyjnej.

Sukces biznesowy firmy, ma zazwyczaj przełożenie na jej rozbudowę strukturalną. Ucierpieć może na tym kultura organizacyjna.

Culture book pozwala zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje, które są esencją kultury organizacyjnej Waszej firmy – wartości, zasady, styl pracy i komunikacji. To taka bezcenna zajawka, która pozwoli poczuć firmową kulturę kandydatom (którzy np. rozpatrują aplikowanie do firmy), czy pracownikom (np. nowym osobom w firmie). Właśnie w taki sposób rolę culture booka definiuje Tony Hsieh, CEO Zappos:

Over the past 13+ years, we’ve continuously experienced rapid growth. As we continue to grow and hire new people, we need to make sure that they understand and become a part of our culture. That is the purpose of this culture book – – to provide a glimpse of what the Zappos culture is all about to new hires prospective new hires, our vendors and partners, and anyone else who might be interested.

A tak prezentuje się culture book Zapposa:

Z czego składa się culture book?

Culture book to kompendium wiedzy o firmie, jej kulturze, pracownikach i zasadach jakimi kierują się w pracy. To dokument, który pokaże „jaka organizacja jest naprawdę”, bez korporacyjnej nowomowy, ale w szczery i autentyczny sposób. Culture book powinien zaadresować kluczowe z punktu widzenia kultury organizacji aspekty, m.in.:

  • Wartości firmowe
  • Ludzie
  • Historia
  • Zasady
  • Benefity
  • Zasady rekrutacji
  • Onboarding
  • Możliwości rozwoju w organizacji

Ale nie jest to katalog zamknięty. Bo culture book powinien być przede wszystkim Wasz. Nie skupiajcie się więc na tym, jak robią go inni, tylko spróbujcie zrobić dokument na miarę potrzeb Waszych i Waszych odbiorców. W pełni odzwierciedlający kulturę, język, styl pracy i poczucie humoru.

Jak przygotować culture book?

Zbierz informacje i grupowanie treści

Zbierz wszystkie najważniejsze informacje o firmie w jednym miejscu. Warto na tym etapie zaprosić do współpracy pracowników z różnych działów, w ten sposób mamy szansę spojrzeć nie tylko na dokument, ale całą kulturę firmową z różnych perspektyw. Myślę, że do prac nad culture bookiem doskonale sprawdzi się podejście Design Thinkowe lub szerze service designowe. Na pewno przydadzą się karteczki typu post-it, na których możecie zapisywać konkretne pomysły, a później łatwo i szybko grupować je w konkretne sekcje tematyczne.

https://gojtowska.com/szkolenie/design-thinking-w-hr/

Zdefiniuj brakujące treści

Podczas prac nad culture bookiem może okazać się, że pewne tematy nie zostały do tej pory zaadresowane, czy wewnętrznie zdefiniowane. Mogą to być np. firmowe wartości, misja firmy czy zasady, którymi kierujecie się w pracy. Projektowanie culture booka może okazać się dobrym momentem do zweryfikowania istniejących procesów i rozłożenia ich na czynniki pierwsze. Możecie zacząć od schematu procesu rekrutacji, który jest z punktu widzenia kandydatów kluczowy, a później zająć się np. onboardingiem czy doświadczeniami pracowników w organizacji.

Dbaj o copy i spójność graficzną

Prace nad finalną wersją culture booka warto podzielić na etapy. W pierwszej części dobrze jest zebrać w jednym pliku wszystkie informacje o organizacji. Kolejny krok to dopracowanie dokumenty pod kątem copywriterskim i wizualnym. Pamiętajcie, by nie bać się korzystać ze schematów, infografik i szeroko pojętej typografii, która ułatwia lekturę dokumenty.

Przykłady culture booków

VALVE

To przykład culture booka, który obiegł świat HR viralowo. I naprawdę nie powinno to nikogo dziwić. To najbardziej kompleksowy dokument jaki widziałam. Czytelnicy poznają więc nie tylko samą kulturę i jej ducha, ale też procesy związane z rozpoczęciem pracy  w organizacji, jej strukturę, godziny pracy, a nawet… sposób przesuwania biurek czy sposoby zdobywania informacji o firmie (bierz udział w spotkaniach, pogadaj z kimś w windzie, kuchni czy łazience 🙂 ). Bardzo dużo miejsca poświęcono tu tematyce około onboardingowej, procesowi rekrutacji, ale też możliwościom rozwoju pracowników czy zasadom ich oceny.

Trudno mi przypomnieć sobie firmę, która tak otwarcie odpowiada na pytanie, które pojawia się w głowie każdego kandydata: „A co jeśli popełnię błąd?„. Valve to robi! Jeśli szukacie dobrej praktyki w obszarze culture booka to bez wątpienia warto przyjrzeć się tej publikacji.

Pełną wersję culture booka VALVE znajdziecie tu.
Disqus

To culture book, który nie zapomina o przedstawieniu potencjalnym kandydatom samego produktu. Ciekawe jest też to jak opisuje samą kulturę organizacyjną – widać tu bowiem nie tylko wartości, motto firmowe, ale też „sformułowania”, które lubią pracownicy Disqusa.

Pełną wersję Culture Booka od Disqus znajdziecie na…. dropboxie 🙂
Get Response

That’s how we put our Core Values into words.

Tymi słowami wita czytelników swojego Culture Booka zespół Get Response. W ich dokumencie podoba mi się, że wizualnie pokazują rozwój firmy, odwołują się do jej historii, ale też dbają mocno o zaprezentowanie insightów prosto od swoich pracowników.

Jeden z przykładów culture booka z polskiego rynku. Źródło: GetResponse.com
STX Next

Zapewne wielokrotnie, uczestnicząc w targach pracy czy przeglądając ogłoszenia,
Twoją uwagę zaprzątała myśl: wszystko ładnie, ale jak wygląda ta firma od wewnątrz? Mamy nadzieję, że nasz Culture Book odpowie na Twoje pytania lub przynajmniej stanie się podstawą do szerszej dyskusji podczas jednego z naszych spotkań.

Podoba mi się pomysł, by z Culture Booka zrobić punkt wyjścia do rozmów z kandydatami podczas spotkań rekrutacyjnych. Dokument jest przejrzysty, spójny graficznie i znów pełen insightów i komentarzy prosto od pracowników.

STX Next zdecydowało się uchwycić w formie Culture Booka to co dla nich najważniejsze w biznesie. Źródło: stxnext.com

 

Ciekawa jestem czy przekonałam Was do stworzenia culture booka. A może uważacie taki dokument za zbędny? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

***

Przypominam, że cały czas trwają zapisy na szkolenie „Employer branding. Projektowanie marki pracodawcy od podstaw„, które odbędzie się 27 września w Warszawie.

W programie szkolenia m.in.:

✔️Analiza sytuacji wyjściowej marki pracodawcy
✔️ Określanie person i tworzenie map empatii
✔️ Określanie celów działań EP
✔️ Wypracowywanie EVP
✔️ Tworzenie road mapy projektu employer brandingowego
✔️Przykłady, case’y, ćwiczenia
i… wiele więcej!

Co wyróżnia to szkolenie?
✔️Duża dawka praktycznej wiedzy (pracujemy na konkretnych problemach employer brandingowych, analizujemy prawdziwe case’y i przykłady)
✔️Bezpośredni kontakt z prowadzącym, indywidualne podejście do uczestników
✔️Wyjątkowa atmosfera, dużo żartów i pyszna kawa
✔️ Elementy podejścia Design Thinking

Opinie o poprzednich edycjach szkolenia znajdziecie choćby tutaj:

https://www.facebook.com/blogGojtowska/photos/a.336849083476983/387550151740209/?type=3&theater

Zapisy możliwe są przez stronę www lub mailowo: maja[@]gojtowska.com

Miłego dnia!

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.