Szacuje się, że aż 70% globalnej siły roboczej to kandydaci pasywni, czyli osoby, które wcale otwarcie nie szukają pracy. Badania pokazują również, że pierwszym, a jednocześnie najbardziej wiarygodnym i wartościowym źródłem otrzymywania nowych ofert pracy są polecenia.

35% pracowników pomaga swoim znajomym w poszukiwaniu pracy, a 46% kandydatów deklaruje, że chętniej odpowiada na wiadomości inMail od rekruterów, kiedy mają w znajomych pracowników z ich firm. Czy te wszystkie dane powinny być istotne dla firm z punktu widzenia budowy strategii employer brandingowej na Linkedin? Jak najbardziej.

Dowiedz się więcej: Jak projektować strategię marki pracodawcy od podstaw?

Linkedin świetuje w tym roku 15 urodziny. Garść statystyk nt. linkedinowej rzeczywistości kiedyś i dziś znajdziecie w specjalnej infografice stworzonej z tej okazji. Ja postawiłam uczcić ten okrągły jubileusz zestawieniem wskazówek, o których warto pamiętać w kontekście komunikacji EB w tym serwisie.

Po 1. Linkedin to sieć kontaktów

Nie traktuj firmowego profilu w serwisie niczym zakładki kariera, czy fan strony na Facebooku. Nie kopiuj na niej bezmyślnie wszystkich tych treści, które opublikowane zostały już w innym miejscu. W odróżnieniu od innych miejsc w sieci, Linkedin daje szansę na pokazanie pracy w Twojej firmie z różnych perspektyw – perspektyw profili Twoich pracowników. Dlaczego ma ona znaczenie? Bo to właśnie zdanie pracowników jest dla kandydatów najcenniejszym źródłem informacji o potencjalnych pracodawcach 🙂

Po 2. liczy się marka osobista pracowników

Czy wiesz, że 1 na 4 kandydatów weryfikuje profile pracowników firmy, do której aplikował? Właśnie dlatego warto w nie zainwestować. Pracownicy są Twoimi rekruterami i marketerami. Ich profile, aktywność w sieci dla wielu są papierkiem lakmusowym kultury całej organizacji  W jaki sposób pracodawca może pomóc pracownikom stworzyć profile o jakich marzą?

  • zorganizuj oficjalną sesję zdjęciową, która załatwi temat zdjęć profilowych (a przy okazji również fotografii to Intranetu, prezentacji etc.)
  • przygotuj spójną grafikę do zdjęcia w tle (jedną lub kilka do wyboru)
  • naucz pracowników pisać dobre podsumowanie zawodowe oraz zwróć ich uwagę na elementy, które z punktu widzenia funkcjonalności Linkedin są najważniejsze
  • zachęć menedżerów i pracowników do wystawiania sobie nawzajem rekomendacji w serwisie.

Czytaj też: Jak stworzyć dobry profil na Linkedin?

Po 3. naucz pracowników korzystać z Linkedin

Komentarze pracowników w sieci, a szczególnie w tak biznesowym miejscu jak Linkedin nigdy nie są anonimowe. Bardzo boleśnie przekonał się o tym niedawno Panasonic Polska. Dlatego edukacja pracowników nt. zasad korzystania z serwisów społecznościowych, zasad budowy marki osobistej i potencjalnego ryzyka związanego z nierozważnym wykorzystywaniem social media do celów prywatnych powinna być jednym z podstawowych elementów szkoleń onboardingowych.

Uwaga! Kryzys z marką pracodawcy Panasonic Polska w tle. Jest on o tyle ciekawy, że choć historia początkowo dotyczy…

Gepostet von Gojtowska.com am Mittwoch, 23. Mai 2018

Właśnie takie szkolenia oferują swoim pracownikom firmy, które cieszą się niezwykle wysokim zaangażowaniem pracowników w sieci np. amerykański Zappos. Idea stojąca za tym zabiegiem jest prosta – jeśli chcesz, by Twoi pracownicy byli Twoją wizytówką na Linkedin, naucz ich z niego korzystać. Bardzo cieszę się, że również w Polsce pracodawcy są coraz bardziej tego świadomi i mam już za sobą pierwsze otwarte szkolenia dla pracowników, w których pomagam im tworzyć profesjonalne profile personalne na Linkedin i w innych serwiach społecznościowych.

Po 4. daj się znaleźć!

Kandydaci chętnie śledzą na Linkedin poczynania firm, które choć trochę ich interesują. Dlatego dodaj do swojej strony www, zakładki kariera, do Intranetu, a nawet stopki mailowej przycisk „Follow us on Linkedin”. Nie zapomnij zadbać o to, by stronę śledzili Twoi pracownicy. Pamiętaj, że ich aktywność – polubienie strony firmowej będzie widoczne dla wszystkich członków ich sieci kontaktów. Dla wielu osób będzie to wystarczająca zachęta, by przyjrzeć się bliżej aktywnościom Waszej firmy.

Po 5. promuj swoich

Linkedin daje Ci szansę ciągłego wyróżniania i doceniania swoich pracowników. Pamiętaj, że w tym serwisie wszystko kręci się wokół zawodowych doświadczeń ludzi. To oni powinni być kwintesencją firmowej komunikacji. Oni i ich dokonania. Publikując posty nie zapomnij o oznaczaniu swoich ludzi. Dzięki temu:

  • będą wiedzieli, że o nich piszesz,
  • będą szybciej reagowali na Twoje posty,
  • ich sieć kontaktów również zobaczy Twój post i ich reakcję na niego.
Billennium wie, że pisząc o pracownikach na Linkedin, warto ich wyróżnić 🙂

Po 6. korzystaj z efektu multiplikacji

Brzmi skomplikowanie? Ale wcale takie nie jest. Efekt multiplikacji to nic innego jak bazowanie na sieci kontaktów naszych odbiorców, i ich sieci kontaktów, i ich sieci kontaktów. Pamiętaj, że każdy post publikowany w Linkedin dociera nie tylko do fanów Twojej strony, ale również sieci kontaktów każdej osoby, która zareagowała na dany post.

Efekt multipkikacji na Linkedin
Tak w uproszczeniu wygląda efekt multiplikacji. Jeden komentarz może dotrzeć do tysięcy nowych osób. Źródło: opracowanie własne

Ten sam efekt zachodzi w przypadku postów nt. firm, które publikowane są przez pracowników. Są one widoczne nie tylko dla ich sieci znajomych, ale również kontaktów osób, które zostały w danym poście otagowane.

Po 7. przypominaj pracownikom o nowych treściach

W świecie idealnym każdy pracownikom powinien z własnej inicjatywy sprawdzać czy na firmowych profilach znalazły się nowe posty, zdjęcia, filmy. Niestety, rzeczywistość jest daleka od ideału 🙂 Dlatego w każdej, nawet najlepiej działającej w sieci firmie jest osoba, która wszystkie działania z obszaru employer brandingu i social media employee advocacy koordynuje. Dobrze, aby w Waszej firmie udało się wypracować mechanizm przypominajek nt. nowych postów zamieszczanych w sieci (może być to post w Intranecie czy wewnętrznym serwisie społecznościowym np. Workplace’ie czy Slacku, informacja z linkami w newsletterze czy wiadomość w wewętrznym komunikatorze).

Jeśli macie pytania dot. employer brandingu na Linkedin, budowy marki osobistej Waszych pracowników i zespołów w sieci lub po prostu chcecie pogadać – dajcie znać 🙂

A tymczasem życzę Wam miłego dnia 🙂

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.