Zastanawialiście się kiedyś dlaczego neandertalczycy wyginęli? Ja też nie 🙂 Aż jakieś dwa tygodnie temu, kiedy przygotowywałam prelekcję na Kongres Profesjonalistów HR, mój mąż podsunął mi pod nos magazyn Newsweek Historia, a konkretnie artykuł o neandertalczykach właśnie. Przyznaję, że przeczytałam go z zaciekawieniem.

Jak się okazuje, panujący przez setki tysięcy lat na ziemi neandertalczycy byli tak samo rozwinięci jak homo sapiens – wytwarzali m.in. narzędzia, w tym broń. Dlaczego zatem wyginęli? Najprawdopodobniej doprowadził ich do tego… strach przed zmianą. Homo sapiens nie mieli oporów przed odkrywaniem nowego – często zmieniali miejsca pobytu i prowadzili wędrowny tryb życia. A neandertalczycy byli przywiązani do swoich jaskiń, żyli i rozmnażali się wyłącznie w obrębie swoich osad. To w nich dopadało ich nagłe ochłodzenie klimatu, które ostatecznie doprowadziło do ich wyginięcia.

https://www.facebook.com/HRBusinessPartnerPL/photos/pcb.383727925382566/1283494755087843/?type=3&theater

Dlaczego o tym piszę? Bo z podejściem branży HR do social mediów, jest trochę jak z neandertalczykami. Wciąż przeważa w niej przywiązanie do utartych schematów i klasycznego, joboardowego podejścia do rekrutacji.

A przecież media społecznościowe to nie trend, to kolejne po telefonach stacjonarnych, pagerach czy komórkach narzędzie komunikacji. Nie da się od niego uciec, czy udać, że nas nie dotyczy 🙂

Rzućcie okiem na moją prezentację w Kongresu Profesjonalistów. Mam nadzieję, że znajdziecie w niej coś dla siebie. Jeśli macie dodatkowe pytania, wątpliwości czy konkretne case’y, z którymi się mierzycie dajcie znać w komentarzach lub wiadomościach mailowych lub na FB – postaram się pomóc

Źródło zdjęcia: https://news.nationalgeographic.com/news/2012/10/121012-neanderthals-science-paabo-dna-sex-breeding-humans/

Przy okazji zapraszam Was do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu ????

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.