Trudno o drugie tak inspirujące biznesowo miejsce jak Google. I choćby z tego powodu warto książkę „Jak działa Google” przeczytać. To napisana z humorem i lekkością książka, która odsłania kulisy funkcjonowania firmy, nie stroniąc od biurowych anegdot i ciekawostek. Moim zdaniem to kolejny „must read” na Waszej liście.

 Wszystkie wpisy z cyklu #biblioteka znajdziecie TUTAJ>>

Jak działa Google” w niezwykle zajmujący sposób dokumentuje sposób działania organizacji. Jednak dzięki swojemu poradnikowemu charakterowi stanowi niezastąpioną lekturę dla każdego, kto interesuje się problematyką zarządzania ludźmi, komunikacji, czy rozwoju biznesu.

Dla mnie najciekawsza była lektura rozdziałów poświęconych kulturze korporacyjnej, rekrutacji i komunikacji wewnętrznej. Autorzy już na samym początku książki zwracają uwagę jak ogromną rolę w całym biznesie odgrywa kultura firmowa, zachęcają by znaleźć czas na określenie jej ram.

Największą zaletą posiadania ugruntowanej, jednoznacznie interpretowanej kultury jest to, że staje się ona podstawą wszystkiego co dzieje się w firmie, a tym samym chroni ją przed zboczeniem na złą drogę. Najlepsze kultury firmowe to te, które pobudzają ambicje. […] Wspaniała kultura firmowa ma to do siebie, że dodaje sił wszystkim, którzy w niej uczestniczą i sprawia, że przedsiębiorstwo zaczyna funkcjonować zupełnie na innym poziomie.

Niezwykle inspirujący jest rozdział poświęcony rekrutacji (zresztą autorzy wyjaśniają w nim, dlaczego po latach zdecydowali się zrezygnować z zadawania swoim kandydatom pytań abstrakcyjnych np. ile małp potrzebnych jest do wkręcenia żarówki). Podkreślają, że skuteczna rekrutacja ma w sobie coś z intelektualnej dyskusji w gronie znajomych i zachęcają, by pytać kandydatów o książki, jakie ostatnio przeczytali. Wyjaśniają również dlaczego ostatecznej decyzji o zatrudnieniu pracownika, nie podejmuje jego przyszły menedżer, ale specjalne, kilkuosobowe komisje.

Każda osoba choć po części odpowiedzialna za komunikację w swojej firmie, czyli… praktycznie każdy, a w szczególności menedżerowie (a nie tylko osoby dedykowane) powinna natomiast przeczytać rozdział dotyczący komunikacji właśnie. Przykładów na to, że jawność komunikacji, jej otwarty charakter są doceniane przez pracowników jest mnóstwo. Przypominają też słowa Billa Gatesa, który już w 1999 roku mówił:

Władza nie bierze się z zatajania wiedzy, lecz dzielenia się nią z innymi. System wartości firmy powinien to odzwierciedlać i nagradzać odpowiednie postępowanie.

Autorzy zwracają też uwagę, jak ważne w codziennej komunikacji wewnętrznej jest:

  • regularne podkreślanie podstawowych koncepcji, które pracownicy mają pojmować
  • przekazywanie komunikatów w skuteczny sposob,
  • autentyczność komunikacji
  • dobór właściwych kanałów
  • dystrybucja właściwych komunikatów do właściwych osób
  • mówienie prawdy i pracowanie na dobrą wolę zespołu

Zatem, czy warto po tę lekturę sięgnąć? TAK! Myślę, że książkę „Jak działa Google” powinien przeczytać każdy, kto jest choć trochę zainteresowany faktycznym funkcjonowaniem giganta. Przy okazji może wyciągnąć z tego kilka wniosków biznesowych, które warto wdrożyć w jego organizacji.

Ps. Zawarte w tym wpisie linki do książki, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację 🙂

Miłego dnia!

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.