Jak zaangażować pracowników?

Nie tylko Ty się nad tym zastanawiasz. Tak naprawdę w czasach, gdy globalny poziom zaangażowania nie przekracza 13% pracowników, pytanie to spędza sen z powiem większości prezesów, menedżerów i zespołów działów HR czy komunikacji. Przecież budowa silnej więzi pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą, który bądź co bądź co miesiąc płaci mu za wykonywane obowiązki, a często dorzuca również bonusy pozapłacowe, nie powinno być wyzwaniem. Jest jednak inaczej i pytanie o skuteczne sposoby na budowę zaangażowanego zespołu jak bumerang powraca na branżowych spotkaniach i w rozmowach kuluarowych.

Ilu autorów, tyle definicji zaangażowania pracowników. W zależności od źródła jest to więc:

 • pozytywny stosunek pracowników do organizacji i jej wartości. Zaangażowany pracownik jest świadomy kontekstu biznesowego, pracuje z kolegami nad poprawą efektywności pracy dla zysku organizacji. Organizacja musi pracować nad rozwojem i podtrzymaniem zaangażowania, które wymaga dwustronnych relacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (D. Robinson, The Drivers of Employee Engagement, 2014).
 • możliwość znalezienia osobistego znaczenia i motywacji w pracy, otrzymywania pozytywnego interpersonalnego wsparcia i operowania w efektywnym środowisku pracy (P. R. Bernthal, Measuring Employee Engagement, 2009).
 • wychodzenie pracowników poza minimum wymagane przez pracodawcę (R. Mrówka, Pojęcie zaangażowania pracowników we współczesnych naukach ekonomicznych i praktyce gospodarczej, 2010).

Wszystkie one sprowadzają się do tworzenia środowiska pracy, w który pracownikom się chce, w którym gotowy jest sięgać do swojej wewnętrznej motywacji i działać pomimo narastającym przeciwnościom losu (które są przecież nieodłączną częścią biznesu).

Według Dana Pinka, autora książki „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywacje”, elementami warunkującymi wewnętrzną motywację, a co za tym idzie zaangażowanie są:

 1. Poczucie sensu – pracownicy chcą wierzyć, ze ich działaniu przyświeca konkretny cel.
 2. Autonomia  – pracownicy chcą w miarę możliwości działać na własnych zasadach.
 3. Rozwój – pracownicy chcą cały czas iść do przodu, zdobywając nowe umiejętności.

W kontekście zaangażowania pracowników korzysta się wręcz z pojęcia „irresistible organization”, czyli organizacji, której nie można się oprzeć. Jego autorem jest Josh Bersin, a więcej możecie o nim poczytać w tutaj.  Przekonuje on, że elementami, które sprawiają, że pracownik nie może przejść obojętnie obok pracodawcy są:

 1. Wykonywanie pracy, która ma znaczenie
 2. Jasne i transparentne zarządzanie organizacją
 3. Pozytywne środowisko pracy
 4. Możliwości rozwoju
 5. Zaufanie do liderów organizacji

W jaki sposób zabrać się do budowy zaangażowanego zespołu?

Po pierwsze – określ zasady gry. Każdy pracownik firmy powinien znać misję, wizję i długo- oraz krótkoterminowe cele firmy. Niech nie będą one tylko bytami papierowymi. Jak już pisałam na początku tekstu definicji zaangażowania jest kilka – przedstawmy tą, w którą wierzy nasza organizacja. Niech będzie ona znana nie tylko zespołowi HR, ale również managementowi, menedżerom i pozostałym pracownikom.

Po drugie – wybierajmy narzędzia, które ułatwiają komunikację, dzielenie się wiedzą, wymianę informacji, w ich DNA jest budowa zaangażowanych społeczności.

Po trzecie – pytaj pracowników w jakiej organizacji chcą pracować i … wdrażaj ich pomysły w życie. Tym bardziej, że pracownicy chcą współdecydować o tym, jak funkcjonuje firma. Jest to dziś dużo prostsze choćby dzięki mechanizmom wewnętrznegi crowdsourcing czy narzędziom komunikacji umożliwiającym komunikację w czasie rzeczywistym.

Po czwarte – twórz miejsce pracy, do którego chce się wracać (a nie wraca się wyłącznie dla wynagrodzenia). Pamiętaj o zasadzie „time to think, create, and rest”. Praca jest ważna, ale dobrze dać pracownikom czas na ładowanie akumulatorów.

Po piąte –  bądź liderem, którego każdy chciałby mieć. Pamiętaj, że zaangażowanie to człowiek. Nie bój się więc być człowiekiem.

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Reklamy

One thought on “Jak zaangażować pracowników?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s