Któż nie zna takich filmów jak „Gdzie jest Nemo?”, „Odlot” czy „Ratatuj”. Wszystkie są dziełami wytwórni komputerowych filmów animowanych Pixar, która w 1995 roku, wypuszczając do kin „Toy Story” rozpoczęła prawdziwą bajkową rewolucję. Od tamtego czasu wytwórnia zdobyła 26 (!) Oscarów , a w 2006 roku weszła w skład The Walt Disney Company.  Biznesowa historia stojąca za tą firmą musi być inspirująca. Dobrze, że opisano ją w książce! Zapraszam na cykl #biblioteka.

Moje pozostałe recenzje i rekomendacje książek znajdziecie tutaj>> 

To właśnie historia powstania Pixara jest tematem książki „Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji „, napisanej przez założyciela i szefa firmy Eda Catmulla. To naprawdę wciągająca lektura, którą połknęłam w niewiele dłużej niż 2 dni. Sporo w niej wątków autobiograficznych. Catmull wyjaśnia skąd wzięło się jego marzenie stworzenia pierwszego, stworzonego całkowicie za pomocą komputerów filmu animowanego, jak Pixar od firmy sprzedającej sprzęt komputerowy stał się wytwórnią filmową oraz jaką rolę w całym procesie odegrał Steve Jobs.

Przede wszystkim jednak Catmull odsłania przed czytelnikami kulisy tworzenia kultury korporacyjnej Pixara i elementy, które składają się na jej wyjątkowość. To, co uderzyło mnie szczególnie to otwartość Catmulla i jego menedżerów na potrzeby pracowników, wyjątkowe podejście do zarządzania kryzysowego i procesu zmiany. 

Nie wiem, czy wiecie, ale przed fuzją z Pixarem, wytwórnia Disney’a zmagała się z wieloletnim kryzysem twórczym. Firma skupiała się na produkcji słabej jakości sequeli, a pracownicy popadli w prawdziwy marazm kreatywności. Dopiero rewolucja, którą w firmie przeprowadził Ed Catmull tchnęła w zespół animatorów Disney’a nowe życia i … dała początek nowym, fenomenalnym bajkom m.in. Zaplątanym czy Krainie Lodu.

Książka to udane połączenie opowieści biograficznej z praktycznymi poradami typowo biznesowymi. Moim zdaniem na pewno warto po nią sięgnąć.

Mała zachęta, czyli 5 inspirujących cytatów z książki „Kreatywnośc S.A.

  • Zatrudniając nowych ludzi, więcej uwagi poświęć ich potencjałowi i możliwościom jego rozwoju niż aktualnemu poziomowi ich umiejętności. To, co będą w stanie zrobić jutro, jest ważniejsze od tego, co są w stanie zrobić już dziś.
  • Jeśli w twojej organizacji są ludzie, którzy uważają, że nie mogą w pełni swobodnie się wypowiadać i proponować nowych pomysłów, przegrasz.
  • Jeśli więcej prawdy słychać na korytarzach firmy niż na jej naradach i spotkaniach, masz problem.
  • Struktura komunikacyjna firmy nie powinna odzwierciedlać jej struktury organizacyjnej. Każdy powinien mieć swobodną możliwość rozmowy z każdym.
  • Nowe kryzysy nie zawsze są czymś niepożądanym – to właśnie one badają i demonstrują wartości firmy. Proces rozwiązywania problemów często łączy ludzi i buduje kulturę.

Ps. Zawarte w tym wpisie linki do książki, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację 🙂

Miłego dnia!

Prawa do zdjęcia tytułowego: Aaron Gustafson, Flicr.com

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.