Czy blogi, kanały na YouTube, Instagramie czy Snapchacie mogą być skutecznym narzędziem komunikacji employer brandingowej? Oczywiście! Influencerzy, czyli liderzy opinii w sieci skutecznie zmienili układ sił na światowym rynku reklamy, stając się przekaźnikiem pomiędzy markami a konsumentami. W ciągu ostatnich kilku miesięcy spojrzenie wszystkich – konsumentów i marek, skierowane jest właśnie w kierunku liderów opinii online. Zresztą, zobaczcie sami, wykres Google Trends nie kłamie.

Takie frazy jak „influencer” czy „influencer marketing” zyskały na popularności w ciągu kilku ostatnich lat. Źródło: trends.google.pl

Dlaczego liderzy opinii online cieszą się aż takim zainteresowaniem?

[…] Nie dziwi rosnąca rola web influencerów (blogerów, youtuberów, snapchaterów, vinerów, instagramerów etc.) – zwykłych ludzi, „znajomych z sąsiedztwa”, którzy dzięki internetowi osiągnęli sukces. Dla millenialsów czy generacji Z web influencerzy są dziś ważniejsi i bardziej wpływowi niż celebryci.
– Natalia Hatalska (wstęp do raportu Rola blogerów i youtuberów we współczesnym świecie)

Korzyści ze współpracy z influencerami

Po pierwsze, influencerzy mają realne przełożenie na swoich czytelników:

Źródło: Rola blogerów i youtuberów we współczesnym świecie, 2016

Ich czytelnicy śledzą je, by się czegoś nauczyć, żeby być na bieżąco, ale też by zdobyć specjalistyczną wiedzę.

Źródło: Rola blogerów i youtuberów we współczesnym świecie, 2016

Jak przyznają sami marketerzy największą korzyścią ze współpracy z influencerami jest dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej (82%) i wiarygodność publikowanych treści (49%) – źródło: whitepress.pl.

Skoro blogi i vlogi tak dobrze sprawdzają się jako przekaźnik pomiędzy markami a konsumentami, nie widzę powodu, dla którego nie mogą być wykorzystywane jako narzędzie komunikacyjne pomiędzy marką pracodawcy a jej odbiorcami. Zresztą widać już pierwszych, odważnych pracodawców, którzy do współpracy zapraszają liderów opinii online. Przykładem działań influencer marketingowych pracodawcy jest choćby kampania GE, w ramach której Lena Dunham (autorka i scenarzystka serialu Girls, prowadząca też stronę LennyLetters.com) przeprowadza wywiad z Beth Comstock, wiceprezesem GE.

Pamiętajcie, że influencerami mogą być też Wasi pracownicy. Jak w przypadku autora kanału DevTips, który pracuje w Google. I jest prawdziwym ambasadorem marki w sieci.

https://www.youtube.com/watch?v=jhkTnxqmqoY&t=45s

Ale nie samymi przykładami z zagranicy człowiek żyje. Tym bardziej, że na naszym polskim podwórku dzieją się ciekawe rzeczy. Zobaczcie sami!

Case nr 1 – ey polska i jack gadovsky (YouTube)

Moim ulubionym przykładem jest bez wątpienia EY Polska, który wspólnie z Jackiem Gadzinowskim, autorem kanału Jack Gadovsky (ponad 460 tys. subskrybcji na YouTube) zrealizował już dwa filmy z cyklu Wjazd na chatę.  

Pierwszy, opublikowany w marcu 2016 roku do dziś obejrzało prawie 100 000 osób. W 7-minutowym filmiku youtuber odwiedza warszawskie biuro EY Polska, poznaje kilku pracowników firmy i na własnej skórze testuje udogodnienia, z jakich może korzystać jej zespół.

Poniższy, drugi film z serii to prawdziwa świeżynka. Od 23 marca 2017 obejrzało go już 27 tys osób! W filmie wciela się w rolę audytora EY Polska. Mogłoby się wydawać, że tej pracy zwyczajnie nie da się pokazać w ciekawy sposób. A jednak!

Case nr 2: Credit Agricole i Andrzej Tucholski (blog)

Na współpracę z innym influencerem zdecydował się natomiast bank Credit Agricole. Firma wspólnie z Andrzejem Tucholskim (www.andrzejtucholski.pl) realizuje cykl Doskonały start po studiach. Teksty mają pomóc czytelnikom bloga lepiej zaplanować swoją karierę i odnaleźć się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Każdego roku mury uczelni w Polsce opuszcza około 400 tysięcy absolwentów. A przecież pracy szukają też ludzie w trakcie edukacji, bez edukacji oraz ci ze sporym doświadczeniem. Jak sobie poradzić na takim rynku? Jak mieć doskonały start po studiach?
– Andrzej Tucholski

Źrodło: andrzejtucholski.pl

W artykule bloger zaprasza czytelników do udziału w dniach kariery organizowanych przez bank. Na reakcję czytelników nie trzeba długo czekać.

Źródło: andrzejtucholski.pl

Case nr 3: Targi pracy Absolvent Talent Days

Influencerów (w tym roku wśród gości znaleźli się m.in. Włodek Markowicz, Łukasz Jakóbiak czy Shiny Syl) do współpracy zapraszają też organizatorzy Absolvent Talent Days. Z poprzednich edycji targów pracy można wnioskować, że chętnych do spotkań z gwiazdami sieci wśród młodych uczestników targów pracy nie zabraknie.

https://www.facebook.com/wlodekmarkowicz/posts/1524698214230621

A czy Wy widzicie możliwość współpracy pracodawców z influencerami? Jestem bardzo ciekawa Waszych komentarzy.

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.