Komunikacja wewnętrzna zmienia się na naszych oczach. Często pojedyncze wydarzenia sprawia, że cała branża, ale też sami pracownicy zaczynają dyskutować między sobą o nietypowych, innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą znacząco ułatwić biznesową codzienność komunikacyjną wewnątrz organizacji.

Oto moje subiektywne zestawienie trendów, które w ciągu najbliższych miesięcy warto dodać do swojego toolboxa komunikacyjnego.

Video

Za niecałe 5 lat video ma stanowić 75% całej komunikacji mobile. Warto już zacząć je oswajać i wykorzystać w komunikacji wewnętrznej. Pole manewru jest ogromne:

  • filmy istruktażowe
  • relacje live
  • wywiady
  • materiały informacyjne

A można to zrobić naprawdę fajnie.

Mobile

Młode pokolenie korzysta z rozwiązań mobilnych średnio 3 godziny dziennie. To jego naturalne środowisko. Nie bez przyczyny Millenilasi i Zetki nazywane są pokoleniem ekranów.

Dlaczego, dlaczego firmy tak bardzo obawiają się przeniesienia komunikacji wewnętrznej do środowiska dla młodego pokolenia(które wg szacunków do 2025 roku będzie stanowiło 75% globalnej siły roboczej). Rozwiązań dostosowanych do technologii mobile jest mnóstwo. O wewnętrznych technologiach społecznościowych zrobiło się głośno kilkanaście dni temu za sprawą oficjalnego launch Workplace by Facebook. Na rynku dostępne są jednak rozwiązanie dużo szerzej podchodzące do problematyki komunikacji wewnętrznej i zarządzania procesem employee experience. Choćby nasze rodzime . Bardzo popularne, m.in. w środowisku statupów jest Slack.

Narzędzie, które wybierzesz jest sprawą drugorzędną. Ważne, abyś w ogóle to zrobił. Inaczej istnieje duże ryzyko, że pracownicy takie miejsce stworzą sobie sami. A Ty, jako osoba kierująca komunikacją… możesz o tym w ogóle nie wiedzieć. Czy mam pisać o niebezpieczeństwach związanych z niekontrolowanym wyjściem komunikacji wewnętrznej poza… firmę?

pomiar 360°, BIg data i analiza

 Liczba wyświetleń artykułów w Intranecie to dzisiaj stanowczo za mało.  Dużo ważniejsze jest to, jak komunikacja przekłada się na zachowania pracowników i czy informacje jakie przekazują nam pracownicy mają faktyczne przełożenie w tym jak funkcjonuje organizacja, czy po prostu są zbierane dla… zasady. Usłyszałam niedawno sformułowanie

W komunikacji wewnętrznej każde data są big

Jest w nim dużo racji. Trudno o mniej analityczny obszar jak właśnie komunikacja wewnętrzna. A przecież to właśnie analiza twardych danych może nam przynieść odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Jakie jest nastawienie zespołu do danego projektu
  • Czy pracownicy mają pomysły ulepszenia biznesu i wprowadzenie innowacji
  • Kto spośród pracownikiem jest prawdziwym ambasadorem marki pracodawcy
  • Które kanały komunikacji są dla pracowników szczególnie wartościowe, a z których można zrezygnować?
  • Jakich informacji pracownicy potrzebują?

angażuj wszystkie generacje

Millenialsi są wszędzi. Ale choć ich udział w globalnej sile roboczej rośnie… to nie są oni jedyni. Zaraz za nimi są przecież Zetki. A przed – generacji X i Baby Boomersi. Warto o tym pamiętać, chocby w kontekście trendu „Working forever”, o którym w raporcie Praca: Scenariusze Przyszłości pisze Natalia Hatalska.

 

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska | Gojtowska.com

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.