Aktualizacja: 03.08.2017

W moje ręce wpadły właśnie wyniki raportu „Myths, Exaggerations and Uncomfortable Truths: The Real Story Behind Millennials in the Workplace„. Cóż ciekawego z nich wynika? Ano, że oczekiwania pracowników z różnych pokoleń (samolubnych Millenialsów, zapracowanych X i szykujących się do emerytury baby boomersów) wobec pracodawców są praktycznie identyczne.

hbr.org

 

Przedstawiciele wszystkich trzech pokoleń, w porównywalnym stopniu chcą:

  • mieć wpływ na swoje organizacje
  • stawiać czoła społecznym i/lub ekologicznym wyzwaniom
  • pracować dla firm najlepszych w swojej branży
  • wykonywać pracę z pasją
  • zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym

To dość rewolucyjne wnioski 🙂 Okazuje się bowiem, że oczekiwania młodego pokolenia pracowników wcale nie ograniczają się wyłącznie do rozwiązań z obszaru mobile i nowych technologii. Niemniej, rozwiązania mobile i nowe technologie mogą być pomocne odpowiedzi na ich oczekiwania 🙂 Skąd ta pewność?

Jak pokazują wyniki ostatniego badania  emplo „Efektywność zaczyna się od komunikacji wewnętrznej”, aż 67% pracowników przyznaje, że narzędzia online mogą usprawniać komunikację wewnętrzną, a co za tym idzie mieć pozytywne przełożenie na biznes. Dzięki nim dialog może być prowadzony w czasie rzeczywistym niezależnie od liczby pracowników, preferowanych godzin pracy czy rozproszenia zespołu. To właśnie nowe technologie ułatwiają współpracę pracowników i ich wymianę wiedzy. A także wspierają aktywizację społeczną pracowników i ich integrację (wewnętrzne platformy społecznościowe mogą pełnić funkcję hubów, w których pracownicy umawiają się na wspólne aktywności poza zawodowe, choćby zwykłe wyjście do kina, czy jogging, pozwalają też przenieść społeczne zaangażowanie pracowników do wnętrza firmy – dobrym przykładem na to jest projekt „Ice Bucket Challenge” zrealizowany w Grupie Pracuj w 2015 roku).

Nowe technologie i rozwiązania mobile nie są dedykowane tylko najmłodszym pokoleniom. O nie! Dowodem na to jest choćby Virgin Trains należące do imperium Richarda Bransona.

Dla firmy, w której ponad 3 400 pracowników pracuje w terenie (m.in. obsługując klientów i same pociągi na stacjach kolejowych) wyzwaniem był brak dostępu pracowników do kanałów komunikacji wewnętrznej w tym firmowego Intranetu. Choć średni wiek pracowników Virgin Train to 55 lat, jak zauważyła firma byli oni głodni społecznościowego charakteru komunikacji wewnętrznej. Dlatego zdecydowano się na wdrożenie  modelu „Mobile first, cloud first„. Zakładał on zastąpienie drogich publikacji drukowanych, stanowiących do tej pory trzon firmowej komunikacji wewnętrznej, dużo bardziej elastycznymi technologiami mobilnymi.  Zrobiono również coś iście szalonego – w całości zrezygnowano z Intranetu, zastępując go wewnętrzną platformą bazującą na serwisie Yammer.

Nowe narzędzie SaaS w całości dedykowane komunikacji wewnetrznej promowała wśród pracowników sympatyczna alpka – za Wikipedią: (Vicugna pacos) – południowoamerykański, trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych. Stała się ona bohaterką animacji i filmów wideo.

 

 

Jakie zmiany przyniósł nowy serwis?

  • content wewnętrzny jest w całości generowany przez pracowników
  • w promowanie serwisu zaangażowali sie sami pracownicy (działa WooM)

Jak mówią przedstawiciele Virgin Train znacząco podniosła sie efektywność komunikacji i zaangażowanie pracowników.

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.