– Największym problemem komunikacji jest iluzja, że miała ona miejsce– George Bernard Shaw

 

Ponad 70% pracowników nie jest zaangażowanych w swoją pracę

Albo inaczej – w swoje obowiązki zawodowe angażuje się  Tak przynajmniej wynika z badań opublikowanych przez amerykański Instytut Gallupa. Co ma zaangażowanie do komunikacji wewnętrznej? Bardzo dużo. Pracownicy poinformowani, wysłuchani i włączeni w proces decyzyjny, bardziej angażują się w swoje obowiązki, są 22% bardziej produktywni i … szczęśliwsi.

Engagement-Infographic

WNIOSEK: DOBIERAJ DZIAŁANIA TAK BY STYMULOWAĆ ZAANGAŻOWANIE PRACOWNIKÓW, A NIE ZABIJAĆ JE W ZARODKU.

69% pracowników uważa, że będąc docenionym przez pracodawcę, pracowałoby ciężej

Alarmuje o tym fundusz Globoforce. Łatwo powiedzieć. Trudniej rzeczywiście docenić pracownika.Można na przykład  Zapraszając go do autentycznego udziału w wewnętrznym procesie decyzyjnym organizacji. I tu z pomocą komunikacji wewnętrznej przychodzi crowdsourcing.  Nie ogranicza się tylko do zgłaszania przez pracowników konkretnych pomysłów (jak ma to zazwyczaj miejsce w przypadku crowdsourcingu zewnętrznego), które firma powinna wdrożyć. W swojej wewnętrznej formie to cały proces zbierania, analizowania oraz wspólnej – zespołowej ewaluacji i wdrożenia. Kluczowy jest aktywny udział pracowników na każdym etapie projektu i ciągłe czerpanie z ich wiedzy oraz autentycznego zaangażowania.

WNIOSEK: PRACOWNICY CHCĄ DZIELIĆ SIĘ SWOJĄ WIEDZĄ. WYSTARCZY TYLKO SKORZYSTAĆ Z ICH POMYSŁÓW

31% pracowników nigdy nie korzystało z firmowego Intranetu

– Dwa monologi, to jeszcze nie dialog – Jeff Deley

To dowód na koniec ery wewnętrznej komunikacji jednostronnej. Intranet nie może być tubą zarządu i kadry kierowniczej organizacji. Powinien być o pracownikach i dla pracowników. W wersji online dostępnej ze komputerów i mobile – tak by dostać się do niego ze  smarfona. Celowo nie ograniczam się tylko do urządzeń służbowych, bo zgodnie z trendem BYOD (ang. Bring Your Own Device) coraz więcej firm zachęca swoich pracowników do korzystania w pracy z prywatnych laptopów, tabletów i telefonów.

social-media-workplace-infographic

WNIOSEK: NIC NA SIŁĘ. DOBIERAJ NARZĘDZIA DOPASOWANE DO WEWNĘTRZNYCH POTRZEB TWOJEJ ORGANIZACJI I ZESPOŁU.

60% specjalistów nie mierzy efektów swoich wewnętrznych działań komunikacyjnych

Nie znając efektów, trudno ocenić skuteczność prowadzonych działań. Jak zwraca uwagę Robert Sher nie warto zostawiać komunikacji wewnętrznej przypadkowi, ale planować i cały czas sprawdzać skuteczność swoich działań oraz ich użyteczność dla zespołu. Dzięki jakim elementom uzyskasz właściwy obraz nt. skuteczności swojej komunikacji. Zapomnij o czasie jaki pracownicy spędzają w wewnętrznych kanałach. Patrz na ich zaangażowanie – liczbę komentarzy pod postami, czy czas trwania dyskusji w grupach roboczych. Ułatwiaj życie swojemu zespołowi np. odgruzowując ich skrzynki mailowe z nadmiaru wiadomości wewnętrznych – te możesz przenieść choćby na kanałów wewnętrznych. Zmniejszenie liczby służbowych maili skutecznie przekłada się na efektywność pracowników – zamiast czytać maile mogą nareszcie pracować!

WNIOSEK: SPRAWDZAJ, CZY ROZWIĄZANIA DOBRE W TWOJEJ OPINII SĄ NA PEWNO DOBRE RÓWNIEŻ W OPINII PRACOWNIKÓW

Miłego dnia!

Maja Gojtowska

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.