Niedawno pisałam o sile influencer marketingu i o wpływie, jaki na swoich odbiorców mają współcześni influencerzy – blogerzy, youtuberzy czy instagramerzy (tekst znajdziecie tutaj). Jeśli jednak wciąż są wśród Was osoby, które nie wierzą w dyskusję toczącą się za ich plecami, na temat ich firm w sieci… zapraszam na poniższe zestawienie.

2 przykłady (pozytywnego i negatywnego) zaagażowania influencerów

Dobrym punktem wyjścia dla dyskusji o influencerach, wartościach które reprezentują i podejściem do dzielenia się informacją ze swoimi odbiorcami jest film youtuberki mekk (ponad 67 tysięcy subskrybentów, ponad 2 000 000 wyświetleń na YT), w którym dzieli się ona swoimi wrażeniami z pracy z firmie LUSH. W mojej opinii znamienne jest zdanie, które pojawia się na samym początku materiału:

I was actually gonna write a letter to LUSH, telling them about my experience, how it was so horrible,  but I figured… let’s just share this with the Internet.

Łatwość dzielenia się w sieci doświadczeniami (również, a może szczególnie tymi negatywnymi) to cecha charakterystyczna nie tylko młodych influencerów, ale młodego pokolenia w ogóle. Widać to w poniższym filmie:

Możecie powiedzieć, że to przykład z zagranicy, a w Polsce tak samowolnego działania youtuberów wciąż nie ma. Mam dla Was dość świeży film Karolina Anna (youtuberka zajmująca się tematyką beauty, ponad 6 tysięcy subskrybentów), która nagrała 2 filmy (pierwszy ponad 145 tysięcy, drugi ponad 22 tysiące odtworzeń) dotyczące jej pracy w … Biedronce. Wydawać by się mogło, że tych tematów nie da się pożenić, a jednak:

Wskazówki dotyczące współpracy z influencerami

Jeśli w Waszej głowie również tli się pomysł na temat rozpoczęcia współpracy z młodymi twórcami internetowymi… pamiętajcie o poniższych zasadach:

  1. Jasno określ cel – to podstawa każdej komunikacji. Może być on wizerunkowy – budowa świadomości marki pracodawcy wśród konkretnej grupy młodych odbiorców lub konkretnego produktu  – tak, tak … jeśli na rekrutację spojrzymy, jak na produkt nagle również w HR możemy mówić o komunikacji produktowej (np. wsparcie komunikacji startu procesu rekutacyjnego do programu stażowego) lub na przykład edukacyjny – dzielenie się z kandydatami wiedzą nt. sztuki przygotowywania dokumentów rekrutacyjnych, etapów procesu rekrutacyjnego czy przygotowywania się rozmowy o pracę.
  2. Wybierz odbiorców, do których ma trafić komunikacja – jeśli mówisz do wszystkich, nie mówisz do nikogo. Internet to nieskończona przestrzeń, a jej twórcy coraz bardziej cenią specjalizację. Oczywiście jest duża grupa influencerów lifestylowych, którzy piszą praktycznie o wszystkich, ale równie silną pozycję mają eksperci w swoich dziedzianch, wokół których zbierają się odbiorcy z konkretnymi kompetencjami, poglądami i oczekiwaniami. W wielu branżach to właśnie oni mogą okazać się wymarzonym celem komunikacji,
  3. Dobierz komunikaty, ale słuchaj rekomendacji twórców – to bardzo ważne, byś wiedział, co chcesz powiedzieć swoim odbiorcom jednak… nie narzucaj blogerowi czy youtuberowi swojej narracji na siłę. Zwróć uwagę na kluczowe dla Ciebie przekazy i wspólnie znajdźcie język, którym najlepiej jest o nich mówić. Powinien być on zgody nie tylko z językiem Twojej marki pracodawcy, ale też językiem, którym na co dzień influencer mówi do swoich odbiorców.

Ciekawa jestem Waszych przemyśleń na temat współpracy employer brandingowej z twórcami internetowymi. Jeśli potrzebujecie wsparcia w tym obszarze zapraszam na indywidualne konsultacje strategiczne.

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.