Nowy rok, nowe perspektywy, nowe budżety. Warto zatem przyjerzeć się trendom. Oto moje typy. Warto pamiętać  o nich, planując działania na najbliższe 12 miesięcy.

gojtowska_trendy-w-komunikacji-wewnetrznej_2017

 Społeczności dla pracowników (ESN)

W ciągu ostatniej dekady sieci ESN rozwinęły się bardzo dynamicznie przejmując, aż 65% rynku. Według przewidywań McKinsley Global ich zasięg w 2017 może sięgnąć nawet 70%.  Chętnych na kawałki tego pysznego tortu jest wielu. Dynamicznie rozwija się Slack, który cały czas podejmuje nowe inwestycje (jak pisze TechCrunch.com to dziś jedne z jaśniej święcących start-upów w Dolinie Krzemowej), Facebook inwestuje w Workplace by Facebook  (zobacz jak narzędzie wdrożyło polskie Trans.eu), Microsoft stawia na Office 365, który ma czerpać z najlepszych elementów Yammera i dać użytkownikom jeszcze więcej. A to tylko najwięksi gracze. tak naprawdę rozwiązań pozwalających budować społeczności pracownicze i wykorzystujących to, co mają w sobie najlepszego (a często jeszcze więcej) jest naprawdę dużo. W Polsce niszę tę zapełnia choćby emplo.com.

Sieci ESN mogą okazać się zbawieniem nie tylko w budowie wartościowego employee experience, ale również w ograniczeniu maili wysyłanych wewnątrz organizacji.

„We want to replace a lot of old technologies like internal emails, mailing lists, newsletters” – mówi w rozmowie z Reuters Julien Codorniou, global head of Workplace by Facebook.

WIDEO

W badaniu Forbes, aż 75%  menedżerów przyznało,że oglądają filmy wideo związane z ich pracą i biznesem przynajmniej raz w tygodniu. Wideo doskonale odnalazło się w komunikacji zewnętrznej i jest cały czas na fali wznoszącej. Tym bardziej, że jak pokazują wyniki badania HubSpot, ponad połowa ankietowanych (55%) deklaruje, że materiały wideo ogląda do końca. W przypadku tekstów na blogach czy artykułów w sieci, do końca doczytuje je tylko (odpowiednio) 33% i 29%. Odpowiednie wdrożenie ich do strategii komunikacji wewnętrznej będzie na pewno sporym wyzwaniem na 2017 rok.

ZAANGAŻOWANIE

W czasach, gdy globalne zaangażowanie pracowników oscyluje wokół 10%, wszystkie działania pracodawców powinny być ukierunkowane na to, by motywację, satysfakcję i zadowolenie z pracy zwiększyć. Szczęśliwy pracownik, to pracownik bardziej efektywny i oddany. A jak wynika z badań Aon Hewitt z 2015 roku tylko 5% wzrost zaangażowania pracowników przekłada się na 3% wzrost wyników biznesowych. Warto pamiętać, że polityka budowy zaangażowania pracowników, nie powinna ograniczać się tylko do corocznych badań motywacji i zaangażowania, ale regularnej pracy u podstaw i zarządzania employee engagement, czyli oczekiwaniami pracowników.

TEMPO

Pracownik powinien wiedzieć pierwszy. Zawsze. O wszystkich planach, prowadzonych działaniach oraz koniecznych zmianach (nawet tych najtrudniejszych) zespół powinien być informowany w pierwszej kolejności. W czasach digital: Internetu, mediów społecznościowych, wirtualnej komunikacji w czasie rzeczywistym wydaje się to rzeczą oczywistą… a jednak nie jest. Rolą zespołów komunikacji wewnętrznej jest takie przemodelowanie kanałów komunikacji i dobór narzędzi, które umożliwią prowadzenie dialogu z pracownikami jeszcze szybciej. Ma to też związek z przeładowaniem pracowników komunikatami mailowymi. Skrzynki wręcz pękają od nieprzeczytanych wiadomości, a to opóźnia wszystkie procesy biznesowe. By przyspieszyć tempo prac firmy coraz odważniej ograniczają lub rezygnują z komunikacji wewnętrznej via mail. Inwestowanie w narzędzia typu: Slack, Trello, czy HipChat lubt tworzenie podobnych, szytych na miarę rozwiązań to obowiązek na 2017 rok.

IDEE

Zarabianie pieniędzy to dziś jedno. Tak naprawdę pracownicy, a w szczególności młode pokolenie chcąc wiązać się zawodowo z firmami, które robią coś więcej. Ich lojalność  wobec ich organizacji jest zależna od możliwości rozwoju umiejętności przywódczych, elastyczności warunków oraz poczucia, że wykonywana praca ma cel i sens.

„Jak się okazuje, wybory dokonywane przez przedstawicieli pokolenia Y w kwestii kariery zawodowej opierają się na wartościach osobistych. Aż siedmiu na dziesięciu ankietowanych uważa, że wartości te są również podzielane przez organizację, w której pracują. Prawie połowa nie podjęła się w pracy wykonania projektu, który kłócił się z ich osobistym systemem wartości i zasadami etycznymi” – mówi Natalia Pisarek, współautorka badania The 2016 Deloitte Millennial Survey z Deloitte Polska

Wyzwaniem dla zespołów komunikacji wewnętrznej będzie więc ponad przeciętna komunikacja celów i misji firmy, tak by pracownicy rzeczywiście się z nią identyfikowali.

A Wy, co dodalibyście do tego zestawienia?

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.